Budapesten több mint kétszer annyi lakást vettek használatba 2021 első három negyedévében, mint az előző év azonos időszakában, összesen 5044-et. A KSH adatai alapján ezzel párhuzamosan a megyei jogú városokban 37 százalékkal, a többi városban 16 százalékkal, a községekben 29 százalékkal kevesebb lakást adtak át, mint egy évvel korábban.
A természetes személyek által épített lakások aránya csökkent 12 százalékkal, a vállalkozások által építettek aránya 55-ről 67 százalékra nőtt az első három negyedévben.
Az új lakóépületekben használatba vett lakások
- 38 százaléka családi ház,
- 57 százaléka többlakásos épületben található,
- 2,5 százalékuk lakóparkban helyezkedik el.
A családi házak aránya csökkenő tendenciát mutat, negyedével maradt el a számuk a megelőző három negyedéves időszakhoz képest. A többlakásos épületben épült lakások száma azonban 29 százalékkal nőtt.
Ezzel párhuzamosan 8,5 négyzetméterrel csökkent 87 négyzetméterre az átadott lakások átlagos alapterülete.
Nőtt az értékesítési céllal épített lakások aránya. A saját használatra épített lakások az összes épített lakás 30 százalékát tették ki, ez 12 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Annak ellenére, hogy nőtt a fővárosban épített lakások száma, az első három negyedévben Budapesten csökkent, vidéken erősen nőtt a kiadott építési engedélyek száma.
A fővárosban 23 százalékkal csökkent az engedélyezések száma, míg a megyei jogú városokban 43, az egyéb városokban 57, a községekben pedig 60 százalékkal nőtt.
Budapesten kívül csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében csökkent a kiadott építési engedélyek száma. Ugyanebben az időszakban Tolnában 210 százalékos, Somogyban 147 százalékos, Hajdú-Biharban 115 százalékos volt a növekedés.