Victor Vasarely művei már a metaverzumban is megjelennek
További Gazdaság cikkek
- Válaszolt az Ügyfélkapu+ és a DÁP fejlesztője: Az átállás nem vita tárgya
- Kongatják a vészharangot, Trump miatt infláció söpörhet végig az Egyesült Államokban
- Elektromos átállás: minden jel arra utal, hogy nem eszik olyan forrón a kását
- Itt a január, csak kapkodjuk a fejünket, annyi változás jön a bankoknál
- Rákra figyelmeztető címkét kaphatnak az alkoholos italok
A Paco Rabanne spanyol divatmárka a Foundation Vasarelyvel együttműködve mutatja be az Univerzum című kiállítás során a pécsi születésű művész, Victor Vasarely műalkotásait Londonban.
A brit gyökerű Selfridges luxusmárkákat forgalmazó áruházlánc 55 alkotást és terméket kínál vásárlóinak, összértékük elérheti a 400 ezer fontot is.
A 2022-es tavaszi kollekció több darabján fellelhető Vasarely absztrakt stílusa vagy valamelyik mesterműve – mondta Julien Dossena, a Paco Rabanne kreatív igazgatója. Vasarely, akit sokan az op-art mozgalom atyjának tartanak, a színekkel, a geometriával és a mélység illúziójával időtálló, magával ragadó műalkotásokat hozott létre, amelyek David Bowie brit zenészre és Yoko Ono japán képzőművészre is nagy hatással voltak – írja a WWD.
A Selfridges most Vasarely geometrikus mintáival borítja be áruházának kirakatait, a látogatók ráadásul a virtuális metaverzumban kerülhetnek közelebb az 1997-ben elhunyt művész munkásságához.
Az áruházlánc most először lép be a metaverzumba, és azt tervezi, hogy a vásárlók számára is leegyszerűsíti a hozzáférést: a tokeneket a pénztárnál hagyományos bankkártyával is meg lehet vásárolni – itt nem lesz szükség kriptovalutára.
Az Univerzum-projekt részeként a teret alumíniumállványzatba burkolják, és egy sor terméket, köztük kézzel festett Bamford órákat, gördeszkákat, Globe-Trotter bőröndöket és „ajándékboltos” termékeket, például gyertyákat és párnákat árulnak majd – mindezeket Vasarely grafikai művekkel.
Vasarely művei 2021 első félévében több mint 1,3 milliárd forintért keltek el. Műalkotásainak összes árverési forgalma 2011 és 2020 között meghaladta a 16,8 milliárd forintot. A legdrágább nem élő magyar művészek rangsorának élén Vasarely áll, akit Hantai Simon és Rippl-Rónai József követ.
Vasarely életművének legátfogóbb gyűjteménye egyébként, amelyet még a mester adományozott Magyarországnak, a budapesti Vasarely Múzeumban látható.
(Borítókép: Victor Vasarely-kiállítás 2022. január 13-án Londonban. Fotó: Nicky J Sims / Getty Images)