A forint az ukrán eszkaláció mellett is a régió bajnoka
További Gazdaság cikkek
- Gazdagabbak szerettek volna lenni a magyarok, ehelyett csúnyán befürödtek
- Itt a kormány válasza, ennyi pénzt kap minden megszülető gyermek
- A vártnál alacsonyabb bevételt termelt a Temu anyavállalata
- Olyat mondott a pimasz palack forgalmazója, amire a MOHU sem számított
- Ilyet még nem láttunk: Magyarország legnagyobb energiatárolója épül
Az elmúlt hetekben a kelet-európai feszültségek miatt a térség devizáinál erős volt a volatilitás: az Ukrajna elleni orosz invázióval kapcsolatos hírek határozták meg leginkább az árfolyamokat. Viszont még a konfliktus eszkalációjával kapcsolatos hírek sem vitték mélypontra a złotyt, a forintot és a cseh koronát. Az árfolyamokra még komoly hatása volt az erősödő inflációnak is, de eddig a térség jegybankjai a piac által elvárt pályán hajtották végre a szigorításokat.
A magyar forint hétfőn a legerősebb valuta volt a régióban: délig árfolyama 0,45 százalékkal erősödve 356,20-ra emelkedett az euróval szemben. Az év eleje óta 3,7 százalékkal erősödött. A piac árazta azt is, hogy a Magyar Nemzeti Bank várhatóan kedden további 50 bázisponttal emeli a kamatokat, hogy folytassa a harcot a gyorsuló infláció ellen.
„Mindenki az orosz–ukrán feszültséget figyeli, és most nőtt az optimizmus a Biden–Putyin-találkozó lehetősége miatt” – mondta egy budapesti devizakereskedő a Reutersnek.
„A holnapi kamatemelést a befektetők természetesnek veszik, így nem igazán fogja megmozgatni a forintot. Ha a jegybank 50 bázispontnál nagyobb mértékben emelné az alapkamatot, az pozitív hatással lenne a devizaárfolyamra nézve, de erre nem látok nagy esélyt” – kommentálta a befektető.
Az Indexnek adott múlt heti interjújában Virág Barnabás, az MNB alelnöke arról beszélt, hogy a 7,9 százalékos januári adat mindenkinek meglepetést jelentett, de az infláció gyors emelkedése globális jelenség. Viszont úgy véli, hogy a nyersanyagárak, a szállítási és az energiaköltségek emelkedése indokolja ezt a magas szintet. Az pedig megnyugtató volt a piacoknak, hogy Virág Barnabás azt mondta, „addig emelik a kamatokat, amíg le nem győzzük az inflációt”.
Lengyelországban a złoty 0,35 százalékkal 4,5152-ös szintre emelkedett az euróval szemben hétfő délig, amit az erős januári kiskereskedelmi forgalmat mutató adatok támogattak. Korábban az ipari termelési adatok is a vártnál magasabb növekedést mutattak, de az árfolyamerősödést segíti, hogy a varsói jegybanktól is kamatemelésre számítanak.
„Összességében mindez számunkra olyan környezetet jelent, amelyben a Monetáris Politikai Tanács folytatja a szigorítását. Arra számítunk, hogy márciusban 50 bázisponttal emelik az irányadó kamatlábat” – mondta Adam Antoniak, az ING Bank Slaski vezető közgazdásza.
Az egyéb devizák közül a cseh korona 0,02 százalékkal emelkedett, míg a román lej stagnált.
(Borítókép: Gorondy-Novák Edit / Index)