- Gazdaság
- háború
- északi áramlat 2
- gázvezeték
- gazprom
- joe biden
- svájc
- csőd
- olaf scholz
- ukrán-orosz háború
Becsődölt az Északi Áramlat 2 gázvezetéket üzemeltető cég, mindenkit kirúgtak

További Gazdaság cikkek
-
A KSH cáfolja a szegénységi adatok torzításának vádját: A nemzetközi standardok szerint járunk el
- Kiderült, mit esznek a magyarok húsvétkor
- Már csak pár napig úszhatják meg a büntetést a nem fizető autósok
- A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe
- Nem is gondolná, hogyan húzhat hasznot Donald Trump vámjaiból Magyarország
Csődöt jelentett az Északi Áramlat 2 gázvezeték mögött álló svájci székhelyű cég, és már meg is vált mind a 106 munkatársától – jelentette a svájci SRF rádió.
A Svájcban bejegyzett, és az orosz állami gázipari óriásvállalat, a Gazprom tulajdonában álló Nord Stream 2 AG tavaly, az év második felében fejezte be a 11 milliárd dolláros projektet, amely az Oroszországból Németországba történő gázszállítás kapacitásának megduplázására jött létre.
Az Északi Áramlat 2 körüli bonyodalmak nem ma kezdődtek, jó ideje áll a bál a gázvezeték körül, amely azzal a céllal jött létre, hogy Ukrajna megkerülésével, a Balti-tenger alatt szállítsa a gázt közvetlenül Oroszországból Németországba.
Az orosz Gazprom projektjét elsősorban azért érték támadások, mert a közelmúltban elkészült gázvezeték nagy eséllyel növelte volna Európa Oroszországtól való gázfüggőségét. Valamint nyugaton sokan attól is tartottak, hogy egyúttal erősíti Oroszország monopolhelyzetét a gázszállítás terén.
Tavaly ősszel például hiába fektették le az utolsó csöveket, kiderült, hogy a tulajdonos Gazprom nem gyakorolhat kizárólagos ellenőrzést az Északi Áramlat 2 felett. Akkor az elinduló, és egy igencsak hosszúnak ígérkező bírósági csatározás első lépéseként a düsseldorfi bíróság kimondta, hogy az orosz gáztársaság nem használhatja a saját csővezetékét arra, hogy a maga termelte gázt szállítsa és értékesítse is rajta.
Így veszik el az oroszoktól az új gázvezetéküket
Nem gyakorolhatnak kizárólagos kontrollt azt Északi Áramlat felett.
Német és amerikai szankciók akcióban
Az már a jelenlegi háborús események következménye, hogy az aktuális Oroszországgal szembeni szankciók egyike az Északi Áramlat 2 azonnali hatályú felfüggesztése volt. Olaf Scholz német kancellár múlt hét kedden kérte fel a német gazdasági minisztert, hogy állítsa le a már elkészült vezetékrendszer üzembe helyezéséhez szükséges tanúsítványok kiadását.
Ezzel reagált a német szövetségi kormány arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a nemzetközi jog súlyos megsértésével elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét.
A Fehér Ház másnap, február 23-án tette közzé hivatalos oldalán, hogy az Egyesült Államok is újabb szankciókkal sújtja a svájci székhelyű Nord Stream 2 AG-t, magát a vállalatot és annak vezetőit. Joe Biden amerikai elnök megjegyezte, február elején tárgyaltak, és egyeztek meg a német kancellárral, hogy szorosan együttműködnek az Északi Áramlat gázvezeték leállításában, amennyiben Oroszország megtámadja Ukrajnát.
A csőd híre nem érkezett váratlanul, kedden például arról cikkezett a Reuters, hogy a kivetett szankciók miatt napokon belül csődöt jelenthet egy svájci bíróságon, és szélnek eresztheti munkatársait az Északi Áramlat 2 mögött álló svájci cég. Mint a mellékelt ábra mutatja, a szankciók valóban megtették a hatásukat.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, percről percre frissülő cikkünket ITT találja.
(Borítókép: John MACDOUGALL / AFP)
