Gyógyírt ajánl az energiaválságra, de tabukat döntöget az EU-s gázjavaslat
További Gazdaság cikkek
Pedro Sánchez, Spanyolország szociáldemokrata miniszterelnöke szerint az európai vezetőknek lépéseket kell tenniük az energiaárak leszorítására, hogy Európa ne váljon Vlagyimir Putyin túszává, és hogy mérsékeljék azokat a gazdasági károkat, amelyeket az Ukrajna ellen indított orosz invázió okoz – írja a Financial Times összefoglalva Sánchez interjúját, amit a miniszterelnök a brit üzleti lapnak adott.
Ha az Európai Unió nem ad a tagállamainak eszközöket arra, hogy válaszoljanak a rendkívüli helyzetre, ami 2022 márciusára kialakult, akkor mindegyikük óriási gazdasági árat fog ezért fizetni – utalt arra, hogy Spanyolország a gáz és az áram árának elválasztását javasolja, amihez meg kellene változtatni az uniós árszabályozást. Sánchez azzal érvel, hogy Moszkva már az elmúlt év második felében is magasan tartotta a gáz árát azzal, hogy visszafogta a kínálatot, amivel Európa Putyin túszává vált.
A spanyol kormányfő szerint a megoldás részben az orosz energiafüggőség gyors csökkentése, részben az árszabályozás hozzáigazítása az új helyzethez. Spanyolország különösen kiszolgáltatott az áram drágulásának, ugyanis a háztartások harmada a szabadpiacon, azonnali szállítású áram árához között tarifa alapján fizet a villamos energiáért. Ezért a számlákon már hónapok óta igen magas összegek szerepelnek.
Változtassuk meg!
Spanyolország azt akarja, hogy az EU adja fel (vagy legalábbis függessze fel) azt az árszabályozást, amelyben az áram árát a gázéhoz köti oly módon, hogy az áram árát a piac teljes ellátásához szükséges utolsó gázaukción kialakult árhoz igazítják. Ez azzal jár, hogy a gáz árának megugrása viszi magával az elektromos energiáét is. Eközben Spanyolország a tavalyi áramszükséglete 45 százalékát megújuló forrásokból állította elő, miközben alig használt gázt. Sánchez szerint nem logikus, hogy az országa esetében a 10-15 százalékos gázfelhasználás szabja meg az áram árát.
A spanyol vezetés ötletét bíráló kritikusok szerint ez a változtatás mérsékelné az országok, a vállalatok és a családi házak tulajdonosai ösztönzését arra, hogy átálljanak a megújuló energiahordozókkal előállított villamos energia felhasználására, illetve a részbeni (vagy egészben történő) önellátásra. Ezzel egyben – így a „vád” – hosszabb távon az orosz energiafüggőség visszaszorítását is késleltetnék.
Sánchez viszontválasza erre – a szerinte piaci fundamentalista megközelítésre – az, hogy az EU-nak el kell választania az energiaválság rövid távú enyhítését a hosszabb távú reformoktól.
Támogatással nem megoldható
A madridi kormány eddig 10-12 milliárd eurónyi energiapiaci támogatásról döntött, ám a miniszterelnök szerint ez a megoldás nem fenntartható. És nem is hatékony anélkül, hogy az EU megtenné, ami tőle telik az árak letörése érdekében. Sánchez szerint Spanyolország segíthet Európának a gázfüggősége enyhítésében, feltéve, hogy kiépülnek a megfelelő szállítási kapacitások Franciaország felé.
Spanyolországban van a kontinens jelenlegi cseppfolyósgáz-tárolási (LNG-tárolási) kapacitásának mintegy harmada, de az ígéretet jelentősen beárnyékolja, hogy Madrid a közelmúltban összeakasztotta a bajszát Algériával, a legnagyobb gázszállítójával. Az ok még csak nem is a gáz, hanem az, hogy Algéria nézeteltérésbe került Marokkóval, és a szomszédok közötti területi vitában Spanyolország az utóbbi mellé állt. Algéria madridi nagykövetét hazahívták, de a diplomáciai konfliktus még a kormánykoalíció pártjain belül is feszültséget okozott.
Az mindenesetre bizakodásra ad okot, hogy Algéria, amely a 10. legnagyobb gáztermelő a világon (és amely 2021-ben az export-LNG-jének nagy részét az európai piacokra irányította, így az EU top 5-be is beletartozik), a spanyoloktól függetlenül jelezte: kész növelni a földgáz és az LNG exportját is.
Szakértők szerint kis erőfeszítéssel 22 milliárd köbméterről 32 milliárdra növelhető a közvetlen algériai–spanyol vezeték, a Medgaz kapacitása is.
Márpedig ha a spanyol gázvezetékrendszert jobban megnyitják az EU felé, az észak-afrikaiaknak még csak túlzottan jóban sem kell lenni a spanyolokkal ahhoz, hogy az európai tranzitgáznak egy újabb betáplálási forrásává válhassanak.
(Borítókép: Andrey Rudakov / Bloomberg / Getty Images)