Az MNB alelnöke elképesztő megoldást talált az inflációra: a spórolást
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
Azt, hogy a világ magas inflációs közegbe lépett, ma már szinte mindenki elismeri. A vita ma sokkal inkább arról zajlik, hogy a mai infláció a hetvenes vagy a negyvenes évek inflációs közegét idézi-e
– mondta el Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Portfolio keddi, Hitelezés 2022 konferenciájának nyitó előadásában.
Virág Barnabás szerint jelenleg többtényezős, komplex inflációs problémával szembesülünk, mert ahogy ő látja, valójában a húszas, a negyvenes és hetvenes évek inflációjának összes jegye érzékelhető. Köztük a kínálati problémák, a megugró nyersanyagárak, a magas költségvetési hiányok, az erősödő verseny a képzett munkaerőért, illetve az elégtelen piaci verseny.
A kérdésre, amely mindenkit foglalkoztat, hogy meddig lesz velünk a magas infláció, az MNB alelnöke nem tudott egyértelmű választ adni. Ami viszonylag világosan látható, hogy a következő hónapokban Magyarországon sem elkerülhető az infláció.
Virág Barnabás hozzátette: az év második felében jöhet az inflációs fordulat, de ez várhatóan lassú lesz.
A jó hír mindeközben, hogy az MNB-elnök erősnek ítéli meg a magyar gazdaság növekedési képességét. A magyar gazdaság idén 4 százalékos GDP-növekedést is produkálhat, amivel az uniós növekedési rangsor elejére kerülhetünk, az éves átlagos infláció pedig 9-10 százalék körül lehet, ami a középmezőny
– vetíti előre Virág Barnabás, aki a megoldókulcsot is megadta:
- monetáris szigor;
- fegyelmezett költségvetési politika,
- erős piaci verseny,
- kooperatív egyéni döntések,
- fenntartható növekedési reformok;
- a kamatok további emelése.
Az MNB-alelnök szerint gyors bérnövekedés a továbbiakban is várható. Ugyanakkor ezekből félre kell tenni, hiszen ez most nem a fogyasztás időszaka, cserébe amit tenni kell a Virág Barnabás-i intelem szerint: megtakarítani, megtakarítani, megtakarítani!