Már az orosz fejlesztési bank szerint is sokkot kapott az ország gazdasága
További Gazdaság cikkek
- Ezermilliárd forint fölé nőtt Mészáros Lőrinc vagyona, megjelent a leggazdagabb magyarok listája
- Tiborcz István üzleti kérdésekben nem kéri ki Orbán Viktor véleményét
- Jelentős áremelkedésen mentek át ezek a termékek 2024-ben
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
Noha az orosz gazdaságot 2014 után, amikor is Moszkva annektálta az addig Ukrajnához tartozó Krím félszigetet, arra készítették fel, hogy ellenálló legyen a nemzetközi szankciókkal szemben, most mégis bedőlni látszik a pénzügyi bunker. A nyersanyagfüggő gazdaság recesszióba süllyedt a két számjegyű infláció közepette, miután Oroszország február 24-én több ezer katonát küldött Ukrajnába, ami olyan átfogó szankciókat váltott ki a Nyugat részéről, amelyek elszigetelték az orosz gazdaságot és pénzügyi szektort.
Most már az állami fejlesztési bank, a VEB közgazdászai is arról írtak friss jelentésükben, hogy azáltal, hogy például az Egyesült Államok, az Európai Unió és Japán technológiai exporttilalmat vezettek be Oroszországgal szemben, a gazdaság modernizálásához szükséges eszközök már most hiányoznak. De a termelési függetlenség sem megy a nyugati technológiai megoldások nélkül.
Az orosz gazdasági miniszter a múlt héten azt mondta, hogy az orosz gazdaság előtt álló fő kihívások az ellátási lánc megszakadása és az import jelentős csökkenése. A drasztikus visszaesést egyelőre csak megbecsülni lehet, de az orosz gazdaság importvisszaesését a CentroCreditBank elemzője, Jevgenyij Szuvorov már áprilisban 70-80 százalékosra becsülte.
Oroszország elszigeteltségének mértéke sokkoló. És ennek szörnyű következményei lehetnek
– idézi Szuvorovot a Reuters, amely a SWIFT-tilalommal sújtott VEB Bank elemzését is feldolgozta.
Az orosz gazdaság a hibrid háború körülményei között című jelentésben a VEB nem említette külön az ukrán konfliktust, de azt mondta, hogy Oroszországnak háborús gazdaság helyett „a szabadság és a felelősség mozgósítására van szüksége”. Az elemzők szerint a jólét, az oktatás, az egészségügy, a tudomány és a technológia fejlesztésébe kell befektetni. A VEB közgazdászai úgy látják, hogy a gazdaság meglehetősen nagy potenciállal rendelkezik a rövid és középtávú sokkokkal szembeni ellenálló képesség tekintetében, de új hosszú távú politikát kell kialakítani.
Oroszország arany- és devizatartalékai 600 milliárd dollár felett voltak, mielőtt Moszkva megkezdte az általa „különleges katonai műveletnek” nevezett ukrajnai akciót, de a nyugati szankciók miatt az orosz államkassza mintegy felét befagyasztották. A VEB szerint így feleslegessé vált a devizatartalékok felhalmozása, mivel azok hozzáférhetetlenek, kevés a lehetőség arra, hogy ezekkel támogassák a gazdaságot.
A VEB közgazdászai közölték, hogy a 2021-es 4,7 százalékos GDP-növekedés után 2022-ben 10,2 százalékkal zsugorodik a bruttó hazai termék az alapforgatókönyv szerint, az infláció pedig 8,4 százalékról 18,7 százalékra gyorsul.
Várakozásaik szerint az orosz jegybank az irányadó kamatrátát 12 százalékra emelheti. Egyelőre a nyersanyagexport tartja a lendületet az orosz gazdaságban, de mint látszik a becslésekből, a recessziót ez sem állítja meg.
A rendelkezésre álló reáljövedelmek a VEB alapforgatókönyve szerint idén 9,2 százalékkal csökkennek. Mindez azt jelenti, hogy az átlag orosz emberek életszínvonala jelentősen romolhat, főként a folyamatosan emelkedő fogyasztói árak miatt. Vlagyimir Putyin elnök számára ez azért lehet kedvezőtlen fejlemény, mert évek óta ígérte az életminőség javulását, de mindeddig ezt nem sikerült teljesíteni.
(Borítókép: Egy férfi sétál bezárt üzletek előtt egy moszkvai bevásárlóközpontban 2022. március 9-én. Fotó: Konstantin Zavrazhin / Getty Images)