Nagy Márton: Az olaj- az atom-, a gázembargó a hidrogénbomba
További Gazdaság cikkek
- Milliárdokkal károsítottak meg rászorulókat, az étkeztetési szektort teljesen áthatja a korrupció
- Rég nem látott mértékben verték hitelbe magukat a magyarok
- Csaknem 500 milliárd forintot keresett a magyar állam szeptemberben
- Nincs építkezős kedvében a magyar, évtizedes visszaesés látható
- Véget ért a Boeing sztrájkja, megszületett a megállapodás
Az Európai Unió hétfői döntése olajárkrízist okoz. A szankciós politika és a háború a földgáz és a gabona ára esetén is idézhet még elő meglepetéseket, amik akár globális válságba is dönthetik a világot – mondta a gazdaságfejlesztési miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában.
Nagy Márton szerint a magyar miniszterelnök „nagyot küzdött, és nagyot nyert Brüsszelben, a hatodik uniós szankciós csomagban foglaltakkal, a Magyarországra is vonatkozó ideiglenes olajvásárlási kivétellel kapcsolatban, mert sikerült megvédenie a rezsicsökkentést”.
Gázembargó jöhet
A tárcavezető arra figyelmeztetett, hogy az EU legközelebb a gázembargót veszi majd elő. Nagy Márton úgy látja,
az olajembargó olyan lett volna, mintha atombombát dobtak volna a gazdaságra, a gázembargó viszont olyan lenne, mintha egy hidrogénbombát dobnának le, vagyis egy még nagyobb küzdelem előtt áll a kormány.
Az olajembargó a hatósági üzemanyagárat veszélyeztette, a gázembargó a rezsicsökkentést, ami által a fűtés és a villanyenergia-ellátás is veszélybe kerülhetne. A gázembargó emellett az egész európai gazdaságot fenyegetné, bevezetése esetén Németország gazdasága is mély recesszióba süllyedne a miniszter szerint.
Inflációs várakozások és forintárfolyam
A szakember elmondása szerint idén átlagban 10 százalékos infláció várható, az áremelkedés mértéke jövőre átlagosan 5 százalék lehet. Nagy Márton szerint ezzel „egész jól állunk”, tekintve, hogy az eurózóna inflációja 8,1 százalékos volt, ezen belül
- Németországé 8,6 százalék,
- Lengyelországé 14 százalékos,
- Észtországé 20 százalékos.
A tárcavezető megjegyezte, itthon az árstopok 5-6 százalékot javítanak az infláció szintjén, amely sajnos tartósan növekvő pályára állt az energia- és az élelmiszerárak megugrása miatt. A forint-euró árfolyammal kapcsolatban Nagy Márton megjegyezte, az most is jobban reagál a brüsszeli szankciókra, mint Magyarország fundamentumaira.
(Borítókép: Nagy Márton. Fotó: Szollár Zsófi / Index)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!