Mint a Terminátor, olyan brutális az amerikai infláció
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Az amerikai statisztikai hivatal szerint májusban 8,6 százalékra rúgott az előző egy év inflációja, ami növekedést jelent az áprilisi 8,3 százalékhoz viszonyítva. A Bloomberg által korábban összeállított becslések szerint a közgazdászok májusra 8,3 százalékos növekedést vártak, ehhez képest 8,6 százalék lett a fogyasztói árindex – írta meg a Yahoo Finance.
Havi alapon az infláció egy százalékkal emelkedett, szemben az áprilisi 0,3 százalékkal, tehát tovább gyorsult a drágulás. A maginfláció, amely kiküszöböli az élelmiszerek és a gáz gyors árváltozásait, májusban az előző év azonos időszakához képest hat százalékkal emelkedett, ami meghaladja az elemzői konszenzusként várt 5,9 százalékot.
Viszonyításképpen a magyar inflációs adat májusban 10,7 százalék volt, a maginfláció pedig 12,2 százalék volt éves alapon.
A Bloomberg szerint az infláció legutóbbi emelkedéséhez a szállás, a benzin és az élelmiszer árának növekedése járult hozzá legnagyobb mértékben. Az energiaindex májusban egy hónap alatt 3,9 százalékot emelkedett, a benzinindex pedig 4,1 százalékot. Az energiaárak májusban az előző év ugyanezen hónapjához képest 34,6 százalékkal emelkedtek, ami 2005 szeptembere óta a legnagyobb változás.
Eközben az élelmiszerindex áprilistól májusig 1,2 százalékkal emelkedett, és az előző év azonos időszakához képest pedig 10,1 százalékos az élelmiszerek árának növekedése, ami 1981 márciusa óta a legnagyobb drágulás.
A lakások bérleti díjának ára májusban az előző havihoz képest 0,6 százalékkal emelkedett, ami 2004 márciusa óta a legnagyobb emelkedést jelenti. A tulajdonosok egyenértékű bérleti díja májusban 0,6 százalékkal emelkedett, ez pedig 1990 augusztusa óta a legnagyobb ilyen érték.
A jelentést követően a részvények határidős árfolyamai esésnek indultak, mivel a befektetők azt várják az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reservetől (Fedtől), hogy folyamatosan emelje az alapkamatot, monetáris szigorítást hajtson végre, hogy ezzel lassítani tudja az áremelkedést.
(Borítókép: Nicholas Kamm / AFP)