Gazdagabbak az emberek, de az infláció erősen árnyalja a képet
További Gazdaság cikkek
Ezzel 26 ezer milliárddal 530 ezer milliárdra nőtt a pénzügyi vagyon világszerte. Jó hír, hogy a tanulmány szerint ez a vagyonnövekedés a következő 5 évben is folytatódni fog, de az infláció súlyosan belemarkolhat a zsebekbe, főleg Ázsiában.
A globális pénzügyi vagyon 2021-ben rekordmagas, 530 ezer milliárd dollárt ért el a BCG globális vagyonkezelési iparágról szóló éves jelentése szerint. A növekedést elsősorban az erős részvénypiacok és a reáleszközök iránt megnövekedett kereslet hajtotta.
AZ EGY ÉV ALATT LÁTOTT KÉT SZÁMJEGYŰ NÖVEKEDÉS A LEGMAGASABB ÉVES NÖVEKEDÉSI ÜTEM AZ ELMÚLT TÖBB MINT 10 ÉV ALATT. A vizsgált egy évben 26 ezer milliárd dollárral nőtt a globális vagyon, így közelítette meg az 530 ezer milliárdos szintet.
A jövőre nézve is pozitív a jelentés, a következő 5 évben mintegy 80 ezer milliárd dollárnyi új vagyon keletkezhet globálisan, még az olyan rizikófaktorok ellenére is, mint az infláció és az orosz–ukrán háború – írja a Portfolio.
A tanulmány figyelemre méltó megállapítása:
2023-ra várhatóan Hongkong veszi át Svájc helyét, mint a határokon átnyúló legnagyobb magánvagyont kezelő ország, véget vetve a több mint 200 évig tartó svájci dominanciának.
Az előrejelzés szerint a vagyoneszközök értéke minden régióban emelkedni fog. Az ázsiai és a csendes-óceáni térségben marad a leggyorsabb növekedési ütem: 2026-ig 8,7 százalékos éves növekedési rátát jósolnak. Ha ez az ütem kitart, akkor a régió a világ vagyonának egynegyedét birtokolhatja 2026-ra.
Tovább gazdagodtak az ultragazdagok
A BCG jelentése szerint tavaly a legnagyobb mértékben, 16 százalékkal az ultragazdagok (UHNW) vagyona nőtt, őket az egy csoporttal lejjebb lévő dollármilliomosok (HNW) követik 15 százalékkal, majd a vagyonos réteg (8 százalék) és a lakosság többi része zárja a sort (5 százalék). A globális pénzügyi vagyonból a második csoportba tartozó dollármilliomosok részesülnek a legnagyobb mértékben (41 százalék).
- UHNW – Ultra High Net Worth Individuals (pénzügyi vagyonuk meghaladja a 100 millió dollárt);
- HNW – High Net Worth Individuals (pénzügyi vagyonuk 1–100 millió dollár közé esik);
- affluent – prémiumszegmens, pénzügyi vagyonuk 250 ezer–1 millió dollár közé tehető;
- retail szegmens – pénzügyi vagyonuk 250 ezer dollár alatti.
Vagyonnövekedés kontra infláció
Ha az inflációt is számításba vesszük, a nominális vagyonnövekedésnél jóval kedvezőtlenebb képet fest a reál-vagyonnövekedés. Globális szinten a tanulmány
5 év múlva nominális értéken közel 30 százalékos növekedést vár a pénzügyi vagyonban, ha azonban ezt kiigazítjuk az inflációval és a devizahatással, akkor már csak 15 százalékos bővülést kapunk.
Kelet-Európa és Közép-Ázsia tekintetében még nagyobb a két szám közötti szakadék:
míg nominális szinten 2026-ra 38 százalékos vagyonnövekedés várható, reálértelemben mindössze 2 százalékos bővülésre lehet számítani.
Fenntartható befektetések, kriptovaluták
A jelentés kitér a fenntartható befektetések egyre nagyobb népszerűségére is, a várakozások szerint 2026-ra ez az eszközosztály a magánbefektetések 8–17 százalékát teheti ki, szemben a jelenlegi 4–11 százalékkal.
A kriptopiac kapitalizációja 2030-ra négy-ötszörösére nőhet a BGC elemzése szerint.
A megkérdezett ügyfelek közel négyötöde mondta, hogy fontolóra venné kriptoállományának növelését, ha a vagyonkezelők tanácsadási és oktatási szolgáltatásokat kínálnának ezen a területen.
(Borítókép: Nyaralók egy hotel medencéjénél Görögországban 2021. október 10-én. Fotó: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)