- Gazdaság
- budapest
- magyarország
- áremelkedés
- strand
- drágulás
- koronavírus
- válság
- gazdaság
- nyár
- balaton
- víz
- fürdő
- turizmus
Kivétel nélkül drasztikusan árat emel az összes magyar fürdő
További Gazdaság cikkek
- Drámai létszámleépítés jön az egyik legnagyobb észak-magyarországi gyárnál
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
- Hátunk helyett a szánkba vettük – a legjobb túrós batyukat kerestük
- Van megoldás, így tehetünk a halálozás csökkentéséért
- Matolcsy Györgyék jelezték: Koránt sincs vége a lakásárak emelkedésének
Brutális drágulást vezetnek be a strandokon, ezer forinttal is többe kerülhet egyetlen belépő tavalyhoz képest.
Már múlt szombaton árat emeltek a gyulai várfürdőben. Szinte azonnal, ahogy lehetett. Június 1-jével lejárt a rendelet, amely a koronavírus-járványra hivatkozva másfél évig tiltotta, hogy díjat emeljenek az önkormányzati cégek. A fürdők 95 százalékát ilyen vállalkozások üzemeltetik Magyarországon.
A fürdők 2019-ről 2020-ra emeltek legutóbb árat, tehát már két éve, és azóta rengeteg olyan költségnövekedésük volt, amit nem tudtak érvényesíteni
– mondta Kun Miklós, a Gyulai Várfürdő Kft. ügyvezető igazgatója.
Egy négytagú család tízezer forint alatt nem lép be a fürdőkbe
Gyulán 2650 forintról 3200-ra drágult a felnőtt napijegy élménymedence és szaunahasználat nélkül, amelyekkel együtt jóval drágább. Budapesten múlt szerdán emelték az árakat. A Paskál fürdőbe a hétvégi napokon több mint 10 ezer forintért mehet be egy 4 tagú család, ez 900 forinttal több a korábbinál. A belépők 8,7, a bérletek 10–14 százalékkal drágultak a fővárosiak legkedveltebb strandjain. A történelmi fürdőkbe, amelyeket többnyire külföldiek látogatnak, 20 százalékkal magasabb áron lehet bejutni.
A Gellért Fürdőbe már 7600 forint egyetlen felnőtt belépő szekrényhasználattal.
A magánvállalkozások korábban is emelhettek árat. A mosonmagyaróvári Flux Thermal Spa nevű fürdőben márciustól kérnek 10 százalékkal többet a belépőkért – egy felnőttől 4200 forintot. Az áremelésnek viszont még nincs vége.
Sajnos a költségek megeszik a fürdőt, még egy 10–15 százalékos emelésre szükségünk van, hogy a fürdőt életben tudjuk tartani
– mondta Husz Szilvia értékesítési vezető.
Kivétel nélkül emel árat az összes fürdő
A Fürdőszövetség szerint nincs kivétel. Ahol nem az elmúlt 10 napban változtattak, a következő néhány hétben emelnek majd az árakon.
Drasztikusabb áremeléseket fogunk tapasztalni, ami azt jelenti, hogy nem 5-10, hanem 20-25 százalékos, néhány jegytípus esetében még ennél magasabb áremelésről is lesz
– vázolta fel a drága jövőt Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára.
Arra hivatkoznak, hogy szinte minden sokkal többe kerül a fürdők üzemeltetőinek: két-háromszorosára drágult az energia, és megugrottak a bérköltségek is az idei, majdnem 20 százalékos minimálbér-emelés hatására. „A vegyszerek ára is duplájára nőtt, de van olyan vízkezelési vegyszerünk, aminek 280 százalékkal drágult” – tette hozzá Balogh Zoltán az RTL Híradónak.
A nyíltvízi fürdők estében valamivel visszafogottabb a drágulás,
mivel ott nem kell vegyszereket használni. Ennek ellenére a Balaton partján is júliusig átlagosan 10–15 százalékkal emelkedhet a strandbelépők ára tavalyhoz képest. A belföldön drasztikus mértékben emelkedő árakról az Index megírta, hogy külföldön még olcsóbb is lehet a nyaralás, mint itthon, miközben Magyarországon a turizmus a tavalyi járvány miatti bezárkózás ideje alatt annyira visszaesett, hogy az idei kereslet a korlátozások feloldásának köszönhetően hétszer annyian szállnak meg az országban, mint tavaly. A legnépszerűbb turisztikai régiónak a Balaton és a Budapest–Közép-Duna-vidék bizonyult.
(Borítókép: B .Fazekas László / MTI)