Tovább drágulnak az alapvető élelmiszerek
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
A növénytermesztési és kertészeti termékek termelői ára 49,3 százalékkal nőtt tavaly április óta, az élő állatok és állati termékek átlagosan 36,9 százalékkal lettek drágábbak. Az inflációs adatok szerint pedig májusban a fogyasztói árak átlagosan 10,7 százalékkal múlták felül az egy évvel korábbit.
A gabonafélék felvásárlási ára 64,9 százalékkal nőtt egy év alatt, az ipari növényeké 68,5, ezen belül az olajos növényeké 71,7 százalékkal emelkedett. A drágulás gyorsulása a gabonaféléknél is 6,4 százalékos a márciusihoz képest, az ipari és az olajos növényeké viszont 13,3, illetve 14,6 százalékos.
A búza ára 62,9, a kukoricáé 66,8 százalékkal nőtt egy év alatt.
Az olajnövények árát a repcemag 88,7 százalékos emelkedése húzta, míg a napraforgómag éves drágulása ennél mérsékeltebb, 65,3 százalékos volt, ami 10,4 százalékponttal élénkebb éves növekedés a márciusinál.
Jó hír a gyümölcsökről
A burgonya felvásárlási ára 32 százalékkal nőtt tavaly április óta. A zöldségfélék ára 23,7 százalékkal nőtt, a gyümölcsökért viszont átlagosan 8,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint egy évvel ezelőtt. A zöldségfélék közül a paradicsom 46,5 százalékkal, az uborka 39,1, a fejes saláta 26,8, a fejes káposzta 2,9 százalékkal drágább, míg a karfiol 15,6 százalékkal olcsóbb lett. A vöröshagyma 20,0 százalékkal többe, a sárgarépa 6,3 százalékkal kevesebbe került, mint tavaly áprilisban.
Az élő állatok felvásárlási ára átlagosan 38,6 százalékkal emelkedett, ezen belül a vágósertések 40,5, a baromfiak 39,3 százalékkal kerülnek többe. A tyúkfélék 42,3, a kacsa 54,8, a pulyka 26,3, a liba 27,0 százalékkal drágult egy év alatt, a vágómarha ára 46 százalékkal emelkedett. A hús pótlására már van megoldás, hiszen a termesztett hús előállítására szolgáló bioreaktorokkal néhány vállalat az iparág megváltoztatásán dolgozik.
Az állati termékek ára átlagosan 33,6 százalékkal nőtt,
ezen belül a tej felvásárlási ára 28,3, a tojásé 21,5 százalékkal volt magasabb a tavaly áprilisinál – mostanra egy darab tojás ára meghaladhatja a 80 forintot –, az összes többi állati termékért viszont 88,1 százalékkal kellett többet fizetniük a felvásárlóknak – írja az MTI.
(Borítókép: Spencer Platt / Getty Images)