A GVH vizsgálatot indított Kasza Tibi étrend-kiegészítőinek reklámjai miatt
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
A Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Challenge étrend-kiegészítőket forgalmazó Manker Beauty Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel szemben, mivel közleményük szerint a cég vélhetően tisztességtelenül, az uniós ágazati szabályozást is megsértve népszerűsíti a termékcsaládot, illetve az ahhoz kötődő Challenge életmódváltó rendszert.
A hatóság a közleményében úgy fogalmaz: a Challenge étrend-kiegészítők forgalmazója valószínűleg megtévesztően népszerűsíti a termékcsaládot többek között betegségek megelőzéséről és kezeléséről szóló ígéretekkel.
A versenyhivatal gyanúja szerint a cég honlapja, közösségi oldalai, valamint a tulajdonos-ügyvezető Kasza Tibor közösségi oldalai jogsértő módon sugallják a termékekről, hogy alkalmasak lehetnek betegségek megelőzésére, kezelésére vagy gyógyítására. Gondolnak olyan állításokra – idézve például a termékek leírásából –, hogy
Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségeket, az érelmeszesedést és a daganatos megbetegedéseket.
Hasonlóan jogsértők lehetnek a reklámok egyes, egészségre gyakorolt hatásokra vonatkozó állításai. Például:
Segít a fogyásban és a súlytartásban is megfelelő étrend mellett.
A cég a GVH szerint emellett vélhetően megalapozatlan, megtévesztő információkat közöl egyes termékek összetételéről is, például amikor azt írja, hogy mindenmentes vagy cukormentes.
Egyáltalán nem biztos, hogy a cég jogsértést követ el
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása ugyanakkor nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás elkövette a jogsértést. Az eljárás arról szól, hogy tisztázzák a tényeket és bizonyítsák a feltételezett jogsértéseket – emlékeztet közleményében a hivatal.
Az eljárásra három hónap áll rendelkezésre, amelyet indokolt esetben kétszer, egyenként legfeljebb két hónappal meg lehet hosszabbítani.
Frissítés: Kasza Tibor jogi képviselője a cikkünk korábbi verziójának megjelenése után az alábbi közlemény közreadását kérte:
Az Index.hu valótlanul állította, hogy Kasza Tiborral szemben a Gazdasági Versenyhivatal bármilyen marasztaló döntést hozott volna. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Gazdasági Versenyhivatal Kasza Tibor érdekeltségébe tartozó jogi személlyel szemben folytat vizsgálatot, mely vizsgálat megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette volna, amint azt a Gazdasági Versenyhivatal közleménye is hangsúlyozza.
(Borítókép: Kasza Tibi. Fotó: Kaszás Tamás / Index)