Határozatlan időre meghosszabbíttatnák az állam lakásfelújítási támogatását
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Az ÉVOSZ közölte, azt is szükségesnek tartják, hogy az új építéseknél az 5 százalékos áfaértéket határidők nélkül lehessen érvényesíteni. Javaslatait a szakszövetség azért fogalmazta meg a kormányzat számára, hogy a 2021–2022. évi nem várt mértékű építőanyagár-emelkedés és az infláció ellenére 2022 és 2025 között a lakásépítés és a lakásfelújítás egyenrangú legyen, és lendületük ne törjön meg.
A lakásépítés és lakásfelújítás területén tapasztalható hullámzást az állami támogatások és az áfapolitika ciklikusságai alapvetően gerjesztik. Mindez pedig számos esetben mind a megrendelőknek, mind pedig a kivitelezőknek feszültségeket, piaci zavarokat okoz. A kiszámíthatóság érdekében mielőbbi kormányzati döntést célszerű hozni
– indokolja a szakszövetség az állami támogatás meghosszabbításának szükségességét az MTI szerint.
Minden ötödik lakásfelújításhoz kérik az állam segítségét
A kivitelezők tapasztalatai szerint idén minden negyedik lakásépítés finanszírozásánál megjelenik valamilyen állami támogatás, és minden ötödik lakás felújításánál támogatást vesz igénybe a lakosság. Ezek a támogatások a vállalkozók közötti versenyegyenlőséget is javítják, mivel szerződésekhez, tételes műszaki tartalmakhoz, legális pénzmozgásokhoz kötöttek a kedvezmények. A támogatások határidők nélküli fennmaradása versenyképességi kérdés is – jegyezte meg a szakszövetség.
Közölték, a lakásépítés Magyarországon 2022-től elsődlegesen finanszírozhatósági kérdéssé vált:
tíz esetből nyolc alkalommal banki hitelek felvételével tudják a megrendelők megépíttetni otthonukat.
Az ÉVOSZ úgy látja, hogy az 5 százalék fölötti hitelkamatszint befagyasztja a lakossági megtakarítások lakásépítési célú felhasználását. Ezért azt javasolják, hogy vezessék be a lakáscélú hitelek 5 százalékos kamatsapkáját. A szakszövetség szerint ezt „kiválóan” szolgálná a Magyar Nemzeti Bank Zöld Otthonteremtési Programjának aktualizálása és fenntartása.
A feketefoglalkoztatás problémája
Az ÉVOSZ a lakossági megrendelőknek nyomatékosan javasolta az elvégzendő feladatokra vonatkozó írásos szerződés megkötését a vállalkozókkal. A szerződésben célszerű tételesen rögzíteni az elvégzendő feladatokat, az árakat, a műszaki-pénzügyi ütemeket, a fizetési és jóteljesítési garanciákat.
Ezt azért tartják fontosnak, mert a lakosság közvetlen megrendelésére készülő lakásépítéseknél és lakóingatlan-felújításoknál tapasztalható a legmagasabb szintű feketefoglalkoztatás az írásos szerződések nélküli munkavégzés nagy száma miatt. Ez a jelenség rontja a tisztességes vállalkozók versenyhelyzetét, ami változtatásokat sürget a lakásfelújítás területén, hiszen nagy kockázatot hordoz magában a megrendelő és kivitelező számára egyaránt.