Tovább gyorsult a lakbérek emelkedése
További Gazdaság cikkek
- Itt a január, csak kapkodjuk a fejünket, annyi változás jön a bankoknál
- Rákra figyelmeztető címkét kaphatnak az alkoholos italok
- A szakértő szerint sem az Ügyfélkapu+, sem a DÁP nem áll készen a startra
- Nagy Márton: 2025-ben 8 százalékkal növekednek majd a bérek
- Mélyrepülésben a forint, ismét 415 felett jár az euró
A KSH-ingatlan.com országos lakbérindexe júniusban 165,8, a budapesti 157,3 ponton állt, egy hónap alatt egyaránt 6 százalékponttal emelkedtek. (Az index bázisát a 2015-ös adatok képezik, az azóta bekövetkezett változást követi nyomon.)
A fővárosban az egy évvel korábbinál átlagosan 24 százalékkal magasabbak voltak a kínálati lakbérek, ezen belül a pesti belső kerületekben volt a legnagyobb mértékű, 27 százalékos az emelkedés. Az előző év azonos időszaki szintet országosan 23 százalékkal haladták meg júniusban a bérleti díjak. A 2020. januári csúcsot a júniusi bérleti díjak országosan 14, Budapesten 10 százalékkal haladták meg, reálértéken számítva azonban továbbra is elmaradtak a járvány előtti szinttől – közölte a KSH.
Az elemzés szerint a járvány kitörésének évében bekövetkezett visszaesés után, tavaly február óta folyamatosan emelkednek a bérleti díjak. A növekedés üteme 2022 elejétől országos átlagban és a fővárosban egyaránt fokozódott.
Az inflációval együtt folyamatosan dráguló albérletárakról már korábban is beszámoltunk.
A közlemény szerint a fogyasztói árindex figyelembevételével, 2022 júniusában országosan 3,9, Budapesten 7,2 százalékkal alacsonyabbak voltak a reállakbérek, mint 2020 januárjában. A reállakbérek tavalyelőtti csökkenése előtt már 2019 végén lelassult az emelkedés, és 2020 utolsó négy hónapjában lényegében stagnáltak a lakbérek.
Balogh László, az ingatlan.com szakértője az adatokról elmondta: a felvételi ponthatárok kihirdetése előtt Budapesten a téglaépítésű albérletek átlagos havi bérleti díja 125–350 ezer forint, a paneleké 130–290 ezer forint között volt. A kiadó szobákat pedig 35,5–118,5 ezer forintért kínálták. Az egyetemvárosok közül Debrecent 150 ezer forint jellemzi. Győrben, Pécsen és Szegeden egyaránt 140 ezer forint az átlag, Miskolcon pedig 100 ezer forintért hirdetik a kiadó lakásokat. A kiadó szobák 40-65 ezer forintért jelentek meg a kínálatban ezekben az egyetemvárosokban.
A szakértő szerint a panellakások az elmúlt hetekben felértékelődtek az albérletpiacon is, mivel a távfűtéses lakásokra nem vonatkoznak a gázfogyasztást is érintő új rezsiszabályok.