Minden megdrágult, 35 százalékos áremelkedésről számolt be a KSH
További Gazdaság cikkek
- Döntöttek az Európai Unió adósbesorálásáról és az unió kilátásairól
- Zajlik a jegybank pénzkísérlete, amely hamarosan olcsóbbá teszi a bankolást
- Csaknem 54 millió forintot kaszált egy magyar az Eurojackpoton
- Nem elég, hogy lassan aranyáron mérik, veszélyben is van az emberiség egyik kedvence
- Megérte anyagilag a franciáknak a párizsi olimpia
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölte, az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítés árai 2,6, az exporté 3,4, az ipari termelői árak pedig összességében 3,1 százalékkal nőttek.
Az áremelkedés ütemét elsősorban az alapanyagok és az energia drágulása, valamint a forint gyengülése befolyásolta. A belföldi termelői árak emelkedésének gyorsulása gyakorlatilag két éve tart, a júniusi ütem 1,3 százalékponttal magasabb az előző havinál.
Több mint duplájukra nőttek a termelői árak
A belföldi értékesítés árainak átlagosan 44,6 százalékos emelkedésén belül az MTI szerint a 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 36,3, a 33 százalékos súlyú energiaiparban 67,1 százalékkal voltak magasabbak az árak az egy évvel korábbinál.
Az élelmiszeripar belföldi termelői árai 32,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, és 2,7 százalékkal nőttek egy hónap alatt. A kőolaj-finomításban 107,3 százalékkal nőttek, azaz több mint duplájukra emelkedtek a termelői árak egy év alatt, és a drágulás üteme 11,6 százalékponttal gyorsult májushoz képest. A járműiparban 19,6, a villamos berendezések gyártásában 20,8, a gépiparban 13,7 százalékkal nőttek a belföldi termelői árak, a számítógépgyártásban 5,5 százalékos volt az éves emelkedés.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön a beruházási javakat gyártókban 16,3, a fogyasztási cikkeket gyártókban 26,3 százalékkal nőttek az árak, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek termelői ára 11,5 százalékkal lett magasabb.
A világpiaci viszonyoknak megfelelő az export drágulása
Az exportértékesítési árak emelkedésében 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 25, a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése következtében – 181 százalékos volt a drágulás. Júniusban az euró forintárfolyama 13,5, a dolláré 29,4 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel azelőtt.
Az élelmiszeripar forintban számolt exportárai 36,1 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly júniusban, a járműiparban 19,2, a számítógépiparban 12,1 százalék. A villamos berendezések külpiaci ára 19,6, a gépek és gépi berendezéseké 23,1 százalékkal emelkedett.
Az első fél évben a belföldi értékesítés árai 40,2, az exportértékesítéséi 21,4, az ipari termelői árak pedig összességében 27,8 százalékkal emelkedtek.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!