- Gazdaság
- politika
- gazdaság
- joe biden
- kamala harris
- szenátus
- felsőház
- klímavédelem
- klímaváltozás
- egészségügy
- egészségbiztosítás
- vényköteles gyógyszer
- minimumadó
Az amerikai szenátus elfogadta Joe Biden kiemelt gazdasági csomagját
További Gazdaság cikkek
- A túlélésért küzdenek a cégek, leépítésre kényszerülnek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
- Megújult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
- Kétmillió forintos átlagilletmény jöhet a bíráknál, de három évet kell rá várni
- Hatalmas leépítést tervez a Ford, több ezer munkahelyet szüntetnek meg Európa-szerte
Az Amerikai Egyesült Államok inflációcsökkentési törvényeként ismert klíma-, adó- és egészségügyi törvényjavaslatát óriási izgalmak közepette 51–50 arányban fogadta el az Egyesült Államok törvényhozásának felsőháza. A törvénytervezet mentén egymásnak feszült a demokrata és a republikánus oldal, így az eredmény a lehető legszorosabb lett. A képviselők szavazataival még 50–50-es döntetlenre állt a játszma, amikor színre lépett Kamala Harris alelnök, és a törvénytervezet elfogadására szavazott, ezzel rámérte a republikánusokra a végső csapást, hiszen a törvény 51–50-es arányban történő, végletekig kiélezett elfogadása számukra tényleg egy gyomrossal ér fel.
Kamala Harris alelnök szavazata a szenátusi szavazatok szempontjából döntőnek bizonyult, de a játszma még nem ért véget, hiszen az amerikai törvényhozás alsóházában, a képviselőházban ezután szavazhatnak a törvény elfogadásáról vagy elutasításáról. Ha ott is csatát nyernek a törvénytervezet támogatói, akkor már csak az amerikai elnöknek, Joe Bidennek az aláírása kell ahhoz, hogy törvényként ratifikálják – írta a Financial Times.
Nyár elején a törvényhozók megszavazták az amerikai csipgyártás új támogatásáról szóló törvényjavaslatot, a texasi és New York-i halálos lövöldözéseket követően pedig megállapodtak a fegyverszabályozásról is.
A szenátus által most elfogadott, infláció csökkentéséről szóló törvénytervezet magában foglalja az Egyesült Államokban életbe léptetett, legjelentősebb, éghajlatváltozással kapcsolatos törvényeket, 369 milliárd dollárt szenteltek az éghajlatváltozással és a tiszta energiával kapcsolatos programoknak. Tartalmaz olyan intézkedéseket is, amelyek lehetővé teszik a kormány számára, hogy tárgyalásokat folytasson a vényköteles gyógyszerek árának csökkentéséről, a nagyvállalatok minimum 15 százalékos adójának kivetését, valamint új, egyszázalékos adót a részvények visszavásárlására.
Kyrsten Sinema arizonai szenátor és hat másik demokrata csatlakozott a republikánusokhoz, hogy az utolsó pillanatban megszavazzák azt a módosító indítványt, amely a javasolt minimális társasági adóból a magántőke számára kivételt hozna létre.
Üzleti csoportok és republikánusok hevesen ellenezték a 15 százalékos minimumadó kivetését, azzal érvelve, hogy az visszaszorítaná a befektetéseket és kárt okozna az amerikai exportőröknek.
Bár a legtöbb republikánus próbálkozás a törvényjavaslat módosítására kudarcot vallott, a képviselőknek sikerült elérniük, hogy a csomagból kikerüljön az inzulin 35 dolláros árplafonja. A felső határ továbbra is a Medicare-biztosítással rendelkező betegekre vonatkozik.
Joe Biden kijelentette, hogy ennek a törvényjavaslatnak a segítségével a kormány újra a dolgozó családok érdekében tevékenykedik. A vényköteles gyógyszereket, az egészségbiztosítást és a mindennapi energiaköltségeket emelte ki, hogy a törvény segítségével ezeken a területeken, valamint a költségvetési hiány csökkentésében eredményeket tudnak majd elérni.
Sok kompromisszumra volt szükség, a fontos dolgok elvégzése szinte mindig ezzel jár
– mondta Joe Biden.
Chuck Schumer, a szenátus többségi vezetője „a XXI. század egyik meghatározó jogalkotási bravúrjaként” üdvözölte a törvényjavaslatot.
A törvényjavaslatunk csökkenti az inflációt, csökkenti a költségeket, több millió jól fizető munkahelyet teremt, és az Egyesült Államok történetének legmerészebb klímacsomagja. Ez a törvényjavaslat elindítja a megfizethető tiszta energia korszakát Amerikában. Ez mindent megváltoztat, hiszen ez egy fordulópont, amelyre már régóta vártunk
– mondta Schumer a szenátusban.
A környezetvédelemért aggódók üdvözölték a törvényjavaslat elfogadását.
A Szenátus éppen klímatörténelmet írt. Ez az Egyesült Államok legjelentősebb lépése az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Ez a törvényjavaslat nem tökéletes, de a környezetszennyezés szempontjából a törvényben található pozitívumok száma tízszerese a negatívumok számának
– mondta Manish Bapna, a Nemzeti Erőforrások Védelmi Tanácsának vezérigazgatója.
A tiszta energiával foglalkozó tanácsadócég, a Rhodium Group elemzése szerint a törvény olyan pályára állíthatja az Egyesült Államokat, hogy 2030-ra 2005-höz képest 31–44 százalékkal csökkentse a kibocsátást. Ha a törvényt nem sikerülne ratifikálni, anélkül a szennyező anyagok kibocsátását illetően 2030-ra csak a 2005-ös szint 24–35 százalékos csökkentése lenne elérhető.
Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata elnöke azt mondta, hogy kamarája gyorsan elintézi, hogy a törvényjavaslat mielőbb Joe Biden elnök asztalára kerüljön.
(Borítókép: Joe Biden érkezik a szavazás végeredményének bejelentésére. Fotó: Evelyn Hockstein / Reuters)