Kilenc bankból nyolcnál drágult a személyi kölcsön
További Gazdaság cikkek
- Az influenszerek is rajta vannak az új hatóság radarján
- Nincs mese, hiába jó minőségű a magyar élelmiszer, olcsóbbá kell tenni
- Megszavazta a parlament, óriási változások lesznek az adózásban
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
A magas infláció és az emelkedő jegybanki alapkamat kifejtette hatását a személyi kölcsönök piacára is. Némi késlekedéssel ugyan, de a fedezetlen hitelek is drágulni kezdtek, augusztusban aztán a bankok jelentősen belehúztak az áremelésbe.
Ha egyéves időtávra tekintünk vissza, akkor a változás még kardinálisabb: az átlagos teljes hiteldíj mutató értéke 9,03 százalékról 14,79 százalékra emelkedett. De hol a vége a drágulásnak? Ha az infláció értékének alakulására tekintünk, akkor még nehéz hónapok jöhetnek.
Augusztusra jelentősen megugrottak a személyi hitel költségei
Ráadásul a kamatemelés szinte teljesen általánosnak tekinthető, a Bankmonitor által vizsgált 9 bank közül egyedül az OTP Bank nem változtatott a kamatokon. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátora alapján jelenleg egy 3 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi hitelt 500 ezer forintos fizetéssel 14,79 százalékos átlagos THM-érték mellett lehet igényelni. Ez 1,69 százalékkal magasabb, mint egy hónappal ezelőtt volt.
A kamatemelés miatt 2800 forinttal kell többet fizetni egy 3 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi kölcsönre, mint ha egy hónapja vették volna fel azt. Ez összességében 235 ezer forint többletkiadást eredményez.
Az átlag azonban nem árul el mindent, az egyes bankok ugyanis eltérő mértékben változtatták a kamatokat. Van olyan pénzintézet, ahol az emelkedés 0,81 százalékpont volt csupán, de akadt olyan bank is, amelyik 3,58 százalékponttal tolta feljebb a személyi kölcsönének a kamatát.
Ha hosszabb időtávra tekintünk vissza, akkor a különbség még nagyobb. Egy évvel ezelőtt még 9,03 százalék volt egy átlagos személyi hitel THM-értéke, jelenleg 14,79 százalék ugyanez az érték. Vagyis majd 10 ezer forinttal emelkedett a törlesztője egy 3 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi kölcsönnek csak azért, mert egy évet vártunk az igényléssel.
Kamatemelés és infláció kéz a kézben
De mi várható a jövőben? Biztosat senki sem tud mondani, de jó eséllyel a kamatemelkedés tovább folytatódik. Elég csak az infláció és a kamatok elmúlt évi alakulására tekinteni. Jól látható, hogy kezdetben az infláció 2,0-2,5 százalékponttal elmaradt a hitelkamatoktól. (Több évre visszatekintve ez a természetes állapot személyi hitelek esetében.)
Kezdetben a drágulás gyorsulását a bankok nem reagálták le, azonban 2022 februárjától már a pénzintézetek kamatemelkedése is megkezdődött. Ezt követően a banki kamatemelés és az infláció kéz a kézben jártak. Viszont a különbség megfordult, már az infláció magasabb 05,-1,0 százalékponttal, mint a hitelkamat.
Rövid távon ez az együttmozgás várhatóan fennmarad – márpedig az infláció előreláthatóan tovább gyorsul –, hosszabb távon pedig a két mutató közötti különbség is rendeződni fog. Vagyis a közeljövőben mindenképpen a személyi hitelek további drágulására lehet számítani.
Ez a támogatott szerkesztőségi tartalom a Bankmonitor közreműködésével jött létre.
(Borítókép: Egy ügyfél intézi banki ügyeit az MKB Bank Váci utcai fiókjában Budapesten. Fotó: Marjai János/MTI)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.