2,1 milliárd euró volt a szolgáltatás-külkereskedelmi többlet a második negyedévben
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
A második negyedévben a szolgáltatások euróban számított exportja 29,8 százalékkal, importja 28,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,116 milliárd euró volt, 537 millió euróval több az egy évvel korábbinál – közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az MTI-vel.
Az előző negyedévhez mérten az export 19,5 százalékkal, az import 9,7 százalékkal, a többlet pedig 697 millió euróval növekedett.
Az aktívum jelentős növekedését az előző év azonos időszakához képest a szállítási szolgáltatások és a turizmus egyenlegének 278 és 269 millió eurós javulásával magyarázta a KSH.
A szállítási szolgáltatások 868, a turizmus 757, a bérmunka-szolgáltatások pedig 329 millió euró többlettel járultak hozzá a második negyedévi aktívumhoz.
A szállítási szolgáltatások exportja 60,1, importja 69,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az előző negyedévhez képest 41,0, illetve 19,4 százalékos volt a növekedés.
Az idegenforgalmi szolgáltatások exportbevétele 85,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit és 37,6 százalékkal az előző negyedévit, az import kiadások 156,8 százalékkal, az egy évvel korábbinak több mint 2,5-szeresére nőttek, és 38,6 százalékkal haladták meg az előző negyedévit.
Az üzleti szolgáltatások nagyjából az előző évi szinten maradtak: az export 2,9 százalékkal nőtt, az import 0,1 százalékkal elmaradt a tavalyitól, és 230 millió euró aktívummal zárt, ami 79 millió euróval több a tavaly második negyedévinél.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 39 százalék volt, ezt követte a szállítási szolgáltatások 33, majd a turizmus 19 százalékos részesedéssel. Az importban szintén az üzleti szolgáltatások vezettek 52 százalékos részesedéssel, míg a szállítási szolgáltatások 30, a turizmus 11 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
A szolgáltatásexport 64, az import 72 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, és 979 millió euró többlettel zárta a második negyedévet.
A legfontosabb partnerország továbbra is Németország, amellyel az összforgalom 19 százalékát bonyolította le az ország. A második legfontosabb Amerikai Egyesült Államok 8,7, míg a harmadik helyen álló Ausztria 8,0 százalékkal részesedett a szolgáltatások kereskedelméből.
Az első fél évben a szolgáltatások exportjának euróban számolt értéke 29,0, az importé 23,8 százalékkal nőtt éves összevetésben, a 3,534 milliárd euró aktívum 1,089 milliárd euróval lett több, mint a múlt év első felében.