- Gazdaság
- vízszolgáltató
- vízközmű
- államosítás
- tettye forrásház
- önrendelkezés
- energiaárak
- pécs
- biogáz-erőmű
- pécsi vízszolgáltatás
- vízellátás
Államosítás nélkül tönkremehet a pécsi vízszolgáltató
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Az Index is beszámolt róla, hogy a pécsi önkormányzat nem adja át víziközművagyonát, vízszolgáltató cégét és a víziközmű-ellátással kapcsolatos alaptevékenységét az államnak. A helyi önkormányzat indoka az volt, hogy stratégiai fontosságú értékként tekint a pécsi közösség víziközművagyonára, a víziközmű-szolgáltatásra, valamint a szolgáltatást végző cégre, a Tettye Forrásház Zrt.-re, továbbá „fontosnak tartja az önrendelkezést, azt, hogy a települések maguk hozhassanak döntéseket a helyi közösségek számára fontos ügyekben”.
„Pécs városa továbbra is inkább a korábban államosított javak újbóli önkormányzati tulajdonba adását szorgalmazza, semmint újabb vagyontárgyak, eszközök államosítását” – közölte a pécsi városvezetés.
A Fidesz helyi önkormányzati képviselői közleményben reagáltak: szerintük a döntéssel hibát követett el Pécs baloldali városvezetése, mert rövid távú pártpolitikai érdekek miatt kockára tették a pécsiek biztonságos vízellátását.
Úgy fogalmaztak: a kormányzat garanciát vállalt volna a szolgáltató hosszú távú gyarapodására és a szakszerű vízellátásra, ennek ellenére az önkormányzat úgy döntött, hogy inkább a pécsiek pénzéből pumpálnak milliárdokat a víziközműcégbe, és azokat a
»baloldali pártérdekeket kiszolgáló« személyeket fizetik, akik »a Tettye Forrásházban kulcspozíciókat töltenek be érdemi munka nélkül«.
A pécsi önkormányzat döntését komoly kritikák érik a szakma egyes képviselői részéről is: szerintük a közeljövőben veszélybe kerülhet a Tettye Forrásház működése az állam segítsége nélkül. A magas energiaárak mellett nehezíti a helyzetet a munkaerőhiány, a bérfeszültség és a rezsicsökkentés is, amely miatt a kormány már egy évtizede befagyasztotta a díjakat.
Alacsonyak a fizetések
A Tettye Forrásháznál jóval alacsonyabbak a fizetések, mint az állami szolgáltatónál, miközben a helyi szakemberek komolyabb munkát végeznek, és nagyobb is a felelősségük, mint a vidéki, állami kézben lévő szolgáltatók esetében, melyek kisebb területért felelnek – írja a Pécs Aktuál.
A pécsi közéleti hírmagazin értesülései szerint a pécsi városvezetés nemcsak baráti önkormányzatokkal, hanem a baloldali városvezető frakciókkal is megtárgyalta a Tettye Forrásház lehetőségeit, és csak azután döntött arról, hogy megtartja a vízszolgáltatót. Az egyeztetéseken állítólag többektől elhangzott: lehetnek anyagi gondok a cégnél, de megoldási ötleteik is vannak.
A pécsi képviselő-testület egyik tagja szerint a cég energiaigényét a város napelemparkjára lehetne építeni, emellett pedig a Tettye Forrásház biogázüzeme is megtermelné és fedezné az áramszükségletet.
A Pécs Aktuál tájékoztatása szerint azonban a 2020-ban elkészült napelempark nem működik, mert nem tudták beindítani. A Pécsi Városfejlesztési Zrt. arról tájékoztatott, hogy kidolgoztak egy egyedi módszertant a park működtetésére, de az energiaszektorban bekövetkező jelentős változások nem teszik lehetővé a megvalósítását, valamint az üzembe helyezéshez szükséges szerződések megkötését. Az önkormányzat jelenleg szakértők bevonásával vizsgálja a további lehetőségeket.
A bevont szakértő által elkészítendő helyzetelemzés alapján lehet kiválasztani a tényleges üzembe helyezés legoptimálisabb lehetőségét, valamint a kereskedelmi szerződés megkötését követően üzemelhet a naperőműpark
– közölte a Pécsi Városfejlesztési Zrt.
A bevétel közel felét felemészthetik az áramköltségek
A Pécs Aktuál által megkérdezett szakértők szerint ha üzembe is tudnák helyezni a napelemparkot, annak teljesítménye nem sokat segítene, ugyanis legalább három ekkora parkra lenne szükség a Tettye Forrásház működtetéséhez.
A biogázüzem évek óta teljes kapacitással működik, tehát az áramszükséglet fedezésében nem tud pluszt nyújtani, ráadásul eddig évente 180 millió forint volt az áramszámla a Tettye Forrásházban. Több „ingyenenergiához" tehát nem jut a cég, amelynek
áramköltségei egyes kalkulációk szerint tízszeresére nőttek.
A Tettye Forrásház alapműködéséből (víz-, szennyvízszolgáltatás) évente mintegy 4-4,5 milliárdos bevételt termel, ebből évi 1,5-2 milliárd forintot kellene elkülöníteniük a villanyszámlák kifizetésére.
A Pécs Aktuál információi szerint a cégnek 2023-ra még nincs villamosenergia-szerződése, azaz
nem tudják, mennyit fizetnek az áramért jövőre.
Ha pedig nem születik megállapodás egy energiaszolgáltatóval, akkor napi árfolyamon kellene vásárolni az áramot. A hírmagazin által megkérdezett szakértők szerint ennek beláthatatlan és kiszámíthatatlan következményei lehetnek.
Megoldást jelenthetne az is, ha az állam megszüntetné a díjak befagyasztását. Szakértők szerint azonban legalább öt-nyolcszoros díjemelés kellene ahhoz, hogy ez mérsékelje a cég terheit a tízszeresére növekvő villanyszámla kiegyenlítésében.
A Pécs Aktuál által megszólaltatott szakemberek szerint 2023 első negyedévében már lehet majd látni, meddig „tudja húzni a Tettye Forrásház”.
Véleményük szerint amennyiben nem sikerül évente legalább 1,5 milliárd forint pluszbevételhez jutni, akkor két éven belül teljesen beborulhat a pécsi vízszolgáltatás.
A szakértők úgy látják, „számviteli trükkökkel és manőverekkel” egy darabig fent lehet tartani azt a látszatot, hogy a cég működőképes, de valójában ez nem sokat ér.