Fájdalmas döntések előtt állnak az önkormányzatok, tízszeres árat fizethetnek az energiáért
További Gazdaság cikkek
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
- A túlélésért küzdenek a cégek, leépítésre kényszerülnek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
Korábban már írtunk róla, hogy több település is brutálisan megnövekedett gázárakkal kénytelen szembenézni. Balassagyarmat polgármestere, Csách Gábor arról írt egy Facebook-bejegyzésben, hogy az MVM hivatalos gázárajánlata szerint majdnem tizenhétszeres áron kapná a gázt Balassagyarmat mellett további kilenc város és egy budapesti kerület. A gödi polgármester, Balogh Csaba pedig huszonnégyszeres gázáremelkedésről számolt be közösségimédia-oldalán.
A dominóeffektus nem ért véget, hiszen Szegeden, Zalaegerszegen és Mosonmagyaróváron is drasztikus energiaár-növekedéssel kell megküzdeni.
Szegeden elkeserítő a helyzet
A szegedma.hu beszámolójából kiderült, hogy a tavalyihoz képest tízszeres áron vásárolt földgázt a szegedi önkormányzat. Az MVM Nexttel augusztusban megkötött, októbertől érvénybe lépő egyéves szerződésben foglaltak szerint nettó 2,406 milliárd forintért kapják a földgázt, és amennyiben a szerződött mennyiségtől plusz harminc százalékkal eltérnek, azt még pótdíj megfizetése nélkül tehetik.
Az előző szerződés szerint a szegedi önkormányzat és a városi intézmények nem sokkal kevesebb földgázt 252,5 millió forintért vásároltak, azaz a következő ciklusban közel tízszeres árat fizetnek majd.
Ez az országos átlagot tekintve is kiemelkedően magas.
Fájdalmas intézkedések Zalaegerszegen
Drasztikus döntések várhatók Zalaegerszegen is, ugyanis a megnövekedett energiaárak fájdalmas intézkedésekre ösztönözhetik az önkormányzatokat, számos településen közszolgáltatások felfüggesztése várható.
Zalaegerszeg polgármestere, Balaicz Zoltán leszögezte, hogy a 2022-es városi költségvetés stabil, az önkormányzat biztonsággal tudja működtetni az intézményeket, de a világméretű energiaválság Zalaegerszeget sem kerüli el.
A polgármester a ZAOL-nak elárulta, hogy a város villamos energiára vonatkozó szerződése az E.ON-nal az év végéig érvényes, vagyis a jövő évre újat kell kötniük, ami akár nyolcszor-tízszer magasabb árat is eredményezhet.
Az előzetes számítások alapján Zalaegerszegen 2023- ban az összes intézményt és városi céget figyelembe véve az áram és a gáz ára 6,6 milliárd forinttal fog emelkedni, ebből a Zalavíz Zrt. költségeinek növekménye önmagában 3,6 milliárd forint, amit csak állami szerepvállalással lehet kezelni
– jelentette ki Balaicz Zoltán.
Az arányok tisztánlátása érdekében elmondta, hogy a város teljes iparűzésiadó-bevétele évente ötmilliárd forint.
Ötven helyett 794 millió
A mosonmagyaróvári képviselő-testület rendkívüli ülésen utasította el azt az ajánlatot, amely szerint tizenhétszeresére drágult volna az önkormányzat által beszerzendő gáz ára október elsejétől. Új megoldást keresnek, amelyben az energiaárat havonta indexálják – tájékoztatott a Kisalföld.
A lap beszámolója szerint a rendkívüli ülésen égető és húsba vágó kérdést tárgyalt Mosonmagyaróvár képviselő-testülete. Amint azt Árvay István mosonmagyaróvári polgármester kiemelte: október elsejével lejár a 2020. szeptember 23-án kötött szerződés a nagyfogyasztók vonatkozásában, amelyben a molekula- és a rendszerhasználati díj nettó 95 forint köbméterenként.
Tavasszal az önkormányzat a húsz köbméter feletti mérőórával rendelkező ingatlanaira földgázközbeszerzést kezdeményezett, tekintettel a jelenleg hatályos szerződés lejáratára. A Siófok gesztorsága alatti első eljárást, amelyben a legkedvezőbb nettó árajánlati ár 710,78 forint lett volna köbméterenként, eredménytelennek nyilvánította a gesztor.
A második megindított eljárásban 28 partner gesztoraként Mosonmagyaróvár szerepel. Amint azt a városvezető kifejtette, egy ajánlat érkezett az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. részéről, amelyben nettó 1610,58 forintos árat adtak meg a gáz köbméteréért. Ez a jelenlegi ár közel tizenhétszerese.
A város polgármestere konkrét számokban is kifejezte ezt, aminek értelmében a város éves ötvenmilliós gázszámlája ezzel az új árral 794 millió forintra emelkedne.
Ezt az ajánlatot már két település elutasította a huszonnyolcból, a keddi ülésen pedig a mosonmagyaróvári képviselő-testület is nemet mondott az árra. A polgármester a helyzet megoldását is felvázolta, amely szerint havonta indexálják az energiaárat, így a szerződés alapján fizetendő díj folyamatosan, azaz havonta követi a piaci változásokat.
(Borítókép: Gorondy-Novák Edit / Index)