- Gazdaság
- eu
- európai bizottság
- európai unió
- infláció
- gazdasági válság
- energia-veszélyhelyzet
- brüsszel
- kereskedelem
- termelés
Új, egységes válságkezelési keretet javasol a Európai Bizottság
További Gazdaság cikkek
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
Az EU új kerettel biztosítaná az áruk és szolgáltatások szabad mozgását válsághelyzetekben. Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos a válságkezelési keret bemutatásakor elmondta: az új eszközök lehetővé fogják tenni a gyors és egységes reagálást, hogy újabb válság esetén biztosítani lehessen az egységes piac nyitottságát, valamint azt, hogy a létfontosságú áruk továbbra is rendelkezésre álljanak.
Az új eszköz kiegyensúlyozott válságkezelési keretet hoz létre az egységes piacot fenyegető különböző veszélyek azonosítására és a piac zökkenőmentes működésének biztosítására. Új mechanizmust biztosít az egységes piac nyomon követésére, a különböző kockázati szintek azonosítására és a megfelelő válasz koordinálására. Létrejön egy tanácsadó csoport is, amely az Európai Bizottság és a tagállamok képviselőiből áll. Feladata az adott helyzet értékelése és a legmegfelelőbb válaszintézkedések ajánlása lesz.
A stratégiai tartalékok elosztását javasolják
A testület ajánlhatja a tagállamoknak, hogy a válság idején fontos áruk rendelkezésre állásának elősegítésére bővítsék vagy módosítsák termelőkapacitásaikat, illetve gyorsítsák fel a termékek engedélyezésének folyamatát. Azt is ajánlhatja a tagállamoknak, hogy a normál körülmények között képzett stratégiai tartalékokat célzottan osszák el.
Rendkívüli körülmények között a brüsszeli testület célzott, adott esetben kötelező információkéréseket intézhet a gazdasági szereplőkhöz. Arra is felkérheti őket, hogy fogadják el a válság idején fontos termékekre vonatkozó elsőbbségi minősített megrendeléseket, továbbá bizonyos termékek gyorsabb tesztelés és akkreditáció révén gyorsított forgalomba hozatalát rendelheti el, ami vészhelyzetben is biztosítani fogja elérhetőségüket.
A javaslatot az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa fogja megvitatni. Elfogadása után a rendelet a kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba – közölte az Európai Bizottság.
(Borítókép: Alberto Pezzali / NurPhoto / Getty Images)