Júliusban 500 ezer forint volt a bruttó átlagkereset a KSH adatai szerint
További Gazdaság cikkek
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
- Másképp nyugdíjasok a baby boomerek: nyugodt évek helyett isznak, drogoznak, buliznak, szexelnek
- Felfoghatatlan összeget pumpál a Microsoft a mesterséges intelligenciába
- Folyamatosak a problémák az Ügyfélkapu+-szal és a DÁP-pal, pedig egyszerű lenne a megoldás
A bruttó átlagkereset 15,3 százalékkal, a nettó átlagkereset 16,0 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban – írja elemzésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az átlagkereset növekedéséhez főként a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, valamint a már előre ütemezett és a pótlólagos béremelések járultak hozzá. A reálkereset 1,4 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőtti értékhez képest.
Tíz százalék fölötti emelkedés
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél 500 000, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 510 200 forint volt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 332 500, a kedvezményeket is figyelembe véve 344 700 forintot ért el.
A KSH szerint a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 465 700 forintra becsülhető, ez 14,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A bruttó kereset mediánértéke 400 900 forintot ért el, amely 14,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 279 400 forint volt, 16,6 százalékkal felülmúlta az előző év júliusit.
Jól jártak a honvédők
A KSH kimutatása szerint az év első felében a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 17,6, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 18,3 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
A kiemelkedő növekedést elsősorban a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állomány hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatásának februári kifizetése (fegyverpénz), az egyes előmeneteli rendszerekben előre ütemezett béremelések, valamint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése magyarázzák.
A bruttó átlagkereset a pénzügyi és biztosítási tevékenységet végző ágban volt a legmagasabb (855 300 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (314 300 forint).
A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 553 100, a nők esetében 456 300 forint volt, ez a férfiaknál 18,3, a nőknél 16,3 százalékos növekedést jelent egy év alatt.
A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 460 000, a költségvetésben 440 400, a nonprofit szektorban 490 100 forintot ért el. A nonprofit szektor átlagot meghaladó rendszereskereset-növekedéséhez hozzájárult, hogy 2021 augusztus elejétől számos oktatási intézmény, fenntartójának változása miatt, a költségvetési szektorból ebbe a szektorba sorolódott.