Feldman Zsolt: Brüsszel javaslatai az európai mezőgazdasági termelés csökkentését eredményezik
További Gazdaság cikkek
- Vasárnap és januárban is kisebb leállások jönnek az OTP Banknál, figyelmeztették az ügyfeleket
- Kiderült, mi lendítheti fel Magyarország gazdaságát
- Lassan elővehetjük a nagypapa biciklijét, ha ennyivel drágul az üzemanyag
- Valaki csaknem 800 millió forintot nyert a Skandináv lottón
- Infláció ide vagy oda, ezeket a készülékeket vettük, mint a cukrot
A közepes méretű állattartó telepek működtetéséhez előírni tervezett új szabályok az állattenyésztési ágazat, a növényvédőszer-felhasználás fűnyíróelvszerű felére csökkentése pedig a növénytermesztési ágazat számára jelent nehézséget – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a mezőgazdasági miniszterek brüsszeli ülését követően.
Az államtitkár arra emlékeztetett, hogy a Mezőgazdasági és Halászati Tanács szeptember 26-i ülésén két olyan bizottsági javaslatot is megvitattak az uniós agrárminiszterek, amelyek hátrányosan érintik mind az állattenyésztést, mind a növénytermesztési ágazatot Európában.
Az államtitkár szerint nem kérdés a környezeti szempontból fenntarthatóbb mezőgazdasági termelés fontossága, ugyanakkor „olyan ideológiai alapú és szakmaiatlan brüsszeli javaslatok születnek az agráriumra nézve, amelyek veszélyeztetik az uniós élelmiszer-ellátás alapjait”.
Szerény környezeti eredmények, súlyos gazdasági következmények
Az állattartás esetében a nagyüzemekre meghatározott környezeti kibocsátási szabályok kiterjesztését javasolják a főleg családi gazdaságok keretei között működő, 150 számos állategység feletti állatlétszámmal dolgozó, közepes méretű állattartó gazdaságra, beleértve a szarvasmarha-ágazatot is.
Az intézkedés így már több mint 1900 sertés- és baromfi-, valamint 880 szarvasmarhatelepet érintene Magyarországon. A jelenlegi szabályozás ezzel szemben mindösszesen 600 sertés- és baromfitelepet érint, a szarvasmarha-ágazatra pedig nem is vonatkozik.
A tervezett szabályozás várható környezeti eredményei jóval kisebbek annál, mint amekkora hátrányt okoznak annak gazdasági következményei és az adminisztratív terhek emelkedése az állattartók és az állatitermék-előállítás számára.
Nem felejthetjük el, hogy éppen ez az ágazat van a legnagyobb bajban a megemelkedett takarmány- és energiaárak miatt
– emelte ki a magyar delegációt vezető Feldman Zsolt. Az államtitkár elmondta: a húsfogyasztás visszaszorítására és ellehetetlenítésére irányuló nyugat-európai trendek nem adhatnak alapot az európai állattartók elleni ideológiai hadjáratra.
A növényvédő szerek radikális csökkentése
A növényvédőszer-felhasználás fűnyíróelvszerű, 50 százalékos csökkentésére irányuló bizottsági javaslat Feldman szerint nincs tekintettel a mezőgazdasági termelés szakmai szempontjaira, az európai élelmiszer-termelési potenciál megőrzésére, illetve a tagállamok eltérő kiindulási pontjait és eddig elért csökkentési eredményeit sem veszi figyelembe.
Alapvető mezőgazdasági kultúrák termesztését lehetetlenítené el, ami termeléscsökkenéshez és ezáltal a harmadik országokban jóval környezetszennyezőbben előállított import növekedéséhez vezet. Mindezt anélkül teszi a Bizottság, hogy alaposan megvizsgálta volna a javaslat gazdasági és élelmezésbiztonsági következményeit
– hangsúlyozta Feldman Zsolt.