- Gazdaság
- opec
- kőolaj
- áremelkedés
- drágulás
- energia-veszélyhelyzet
- olaj
- termelés
- szaúd-arábia
- oroszország
Jelentősen emelkedett az olajár
További Gazdaság cikkek
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
Az OPEC+ az OPEC-országokat és szövetségeseit, például Oroszországot tömöríti, amely a kérések ellenére nem növelte a kitermelést, hogy az olajárak csökkenjenek, hanem épp ellenkezőleg: visszafogta a termelést, és drágulást eredményezett.
Mint arról beszámoltunk, az OPEC+ legnagyobb termelője, Szaúd-Arábia jelentette be, hogy a csökkenő olajárak és a hónapok óta tartó súlyos piaci változékonyság indokolja a csökkentett termelést.
Az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként 4,12 dollárral (4,84 százalékkal), 89,26 dollárra nőtt 14.30 órára.
Az OPEC+ forrásai arról számoltak be a Reutersnek, hogy a tervek szerint több mint egymillió hordó napi termeléscsökkentésről határoznak október 5-én, szerdán az OPEC székhelyén, Bécsben, ahol a szövetség tagjai hosszú idő után először személyesen vesznek részt a döntéshozatalkor.
A részben Szaúd-Arábia és Oroszország által szorgalmazott termelés-visszafogással a kőolaj árának utóbbi időszakban tapasztalt csökkenését kívánják megállítani. Az árak az elmúlt hónapban jelentősen csökkentek a világgazdasággal kapcsolatos félelmek és az amerikai dollár változása miatt, miután az Amerikai Egyesült Államok központi bankja (Federal Reserve) kamatot emelt.
A Brent jegyzése 2,2 százalékos emelkedéssel zárta az elmúlt hetet, de szeptemberben 8,8 százalékkal, a harmadik negyedévben 23 százalékkal gyengült.
(Borítókép: Heinz-Peter Bader / File Photo / Reuters)