Kétszer annyi támogatást kapna Magyarország az orosz függést felszámoló alapból
Egyetlen országként Szlovákia tartózkodott kedden, amikor az Európai Unió tagállamai megszavazták az új pénzügyi alapot is magában foglaló tervet, amelyből az orosz forrásból származó fosszilisenergia-import csökkentéséhez szükséges beruházásokat lehetne finanszírozni. A REPowerEU-ról szóló, májusi bizottsági javaslattal összevetve Magyarország számára az a legpozitívabb változás, hogy hazánk támogatása az eredeti összeg duplájára nőtt: 346 millió euróról 701 millió euróra.
A különbséget az okozza, hogy a tanács annak fényében változtatott az új pénzügyi forrás tagállamok közti elosztásának kulcsain, hogy fokozottan figyelembe veszik a kohéziós politikát, a tagállamok függését a fosszilis fűtőanyagoktól és a beruházási költségek növekedését is. Az Európai Bizottság eredeti javaslata sokkal inkább kedvezett a közösség dél-európai országainak, mert a Covid-járvány hatásainak mérséklésére létrehozott helyreállításieszköz-elosztási kulcsain alapult.
Azt a kompromisszumokon alapuló megoldást, amely az összes tagállamnak megfelelt, a soron következő cseh EU-elnökség javasolta. Egyetlen országként Szlovákia fejezte ki elégedetlenségét a felajánlott összeg miatt, ezért tartózkodott. A jelenlegi döntés azonban még nem a végső eredmény, mert az Európai Parlament, mint társjogalkotó, a következő hetekben szavazza meg a saját állápontját, amely után tárgyalásokba kezdenek a tanáccsal a végleges jogszabályról – írja a Szabad Európa.
Az Európai Bizottság háromszázmilliárd euróra becsülte azt az összeget, amely az Oroszországtól való energiafüggés csökkentéséhez szükséges: ennek csak apró töredéke a húszmilliárd euró. Az Európai Bizottság szerint ennek az összegnek a segítségével 2026–2027-ig teljesen meg lehet szüntetni az Oroszországtól való függést.
A keret fennmaradó része a legnagyobb uniós helyreállítási alapból (RRF) még kölcsön formájában rendelkezésre álló nagyjából kétszázmilliárd euróból, valamint a tagállamok számára elérhető kohéziós és a vidékfejlesztési források 12 és fél százalékos átcsoportosításából áll majd össze. Az utóbbi pusztán csak egy lehetőség.