- Gazdaság
- földgázellátás
- földgáz
- földgázszállítás
- gázimport
- gáz
- gázfelhasználás
- eneriga
- oroszukrán háború
- mekh
- földgázpiac
- gáztárolók
Nyolc éve nem használtak ennyire kevés gázt a magyarok
További Gazdaság cikkek
- Elvitték a hatos lottó főnyereményét, 759 millió forinttal lett gazdagabb egy szerencsés játékos
- Megtörtént a baj, jelentős üzemanyagár-emelkedésről beszél a kormány
- Tizenheten is többmilliós összeget nyertek az ötöslottó-sorsoláson
- Megszólalt a szaktárca a brutális üzemanyag-drágulásról: Ukrajna és Amerika tehet róla
- Itt a legújabb gasztroőrület, 16 ezer forint egy medveburger
Tovább emelkedtek a földgázspotárak augusztusban döntően az Északi Áramlat leállításával kapcsolatos hírek hatására.
A júliusi 200 euró/MWh körüli szintről az árak a hónap közepén néhány napra 310 euró/MWh fölé is kerültek a napi termék piacán.
A határidős árak is követték a spotárak emelkedését, a következő havi termék esetében 340 euró/MWh-ig szökött fel az árjegyzés, a 2023-as éves termék pedig majdnem 200 euró/MWh-ig emelkedett.
A piaci szereplők még 2024-re is alacsonyabb forrásszinttel számolnak. A szűkös LNG-forrásokért folytatott versenyben az európai piacok továbbra is jelentős felárat fizetnek az ázsiai társaikhoz képest, augusztus végén a kiugró európai árkörnyezetben 80 euró/MWh-ig emelkedett az árkülönbözet.
Kevesebb gáz érkezett az öreg kontinensre
Az európai piacra érkező import az előző évinél 5 százalékkal alacsonyabban alakult, az előző hónaphoz képest pedig 6 százalékkal csökkent a napi átlagos volumen. Az LNG 9 százalékkal volt alacsonyabb a júliusi szállításnál. Az orosz forrás a júliusi alacsony szinthez képest is további 6 százalékkal csökkent. Az Északi Áramlat vezetéken a szállítás a kapacitás 20 százaléka körüli szinten maradt a hónapban, azonban 31-én teljesen leállt a szállítás. A Török Áramlat vált az orosz gáz legfontosabb szállítási útvonalává, a szállítás éves alapon 17 százalékkal, havi alapon 2 százalékkal bővült.
Nyolcéves negatív csúcs
Augusztusban a hazai felhasználás 22 százalékkal csökkent tavalyhoz képest, ami így az elmúlt nyolc év legalacsonyabb értéke.
Ezzel egy időben nőtt a gázimport, és a hazai termelés is emelkedett. A beszállítás szerb, horvát és román irányból is nőtt.
Augusztusban 8,6 TWh betárolására került sor, mely 10 százalékkal haladta meg a júliusi értéket, a töltöttségi szint elérte a 62,5 százalékot.
Az uniós földgáztárolók töltöttségi szintje a hónap végén a 2019. és 2020. évi kimagasló szintekhez képest jóval alacsonyabb volt, de 10 százalékkal több földgázt tároltak be, mint a megelőző öt év átlagos augusztus havi tárolási mennyisége. Mivel a régiós országokban fogyasztásarányosan sokkal több tároló áll rendelkezésre, mint az EU-27 átlaga, a kapacitásokhoz viszonyított töltöttségi szint nem érte el az uniós átlagot, ugyanakkor fogyasztásarányosan a magyar, az osztrák és a szlovák tárolói készlet nagysága jelentősen meghaladta az unió által elvárt 35 százalékot.
(Borítókép: Nagy Tamás / Index)