PSZ: Kommunikációs lufi a pedagógusbér-emelésre tett kormányzati bejelentés
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
„Eddig nem látott pedagógusbér-emelés jöhet a következő években. Már 2025-ben elérhetővé válhat, hogy a diplomásátlagbér nyolcvan százalékára emelkedik a pedagógusok fizetése” – így harangozta be a kormány hivatalos Facebook-oldalán a pedagógusok béremelését.
A kabinet három ütemben emelné a tanárok fizetését:
- 2023-ban 20,8,
- 2024-ben 25,
- 2025-ben pedig 29-30 százalékkal.
Gulyás miniszter számszerűsítette is a változást a diplomásátlagbér 2025-ben bruttó 972 ezer forint lehet, ebben az esetben addigra a pedagógus-átlagbér bruttó 776 ezer forintra emelkedhet. A hátrányos helyzetű régiókban dolgozók ennél is többet kaphatnak – mondta.
A szakma újabb ígérgetést lát mögöttes tartalom nélkül
Az a baj, hogy túl sok a ha, az elmúlt évet tekintve ez a sokadik olyan „kommunikációs lufi”, amely mögött semmi konkrétum nincs – nyilatkozta az Indexnek Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke.
Ezzel megint csak a közvéleményt akarják megvezetni, és azt gondolják, hogy ettől elállnak a pénteki sztrájktól. A pedagógusok az elmúlt közel tíz év tapasztalatai alapján azonban tisztában vannak azzal, hogy ez megint csak egy üres ígéret.
Gosztonyi szerint ígérgetés helyett aláírt dokumentumokra van szükség. „Egyrészt a kormánynak alá kell írnia a megállapodást az Európai Unióval, továbbá a sztrájkbizottsággal is meg kell állapodnia. Ám ha ezek meglennének, akkor sem lehetünk biztosak benne, hogy a kormány betartja a megállapodást.” Példaként említette, hogy a köznevelési törvény eredeti változatában a mindenkori minimálbérhez volt kötve a pedagógusbér kiszámítási alapja – az úgynevezett vetítési alap –, majd 2014 végén ez a kettő eltávolodott egymástól, anélkül hogy a kormány egyeztetett volna az érintettekkel.
Nem jön ki a matek
Ha komolyan is veszik a kancelláriaminiszter által tett bejelentést, számításaik szerint „akkor sem jön ki a matek” – mondta Gosztonyi Gábor, aki szerint a három lépcsőben történő emeléssel sem éri majd el a pedagógusok bére a Gulyás Gergely által említett diplomásátlagbér nyolcvan százalékát, hiszen az évek során várhatóan utóbbi is emelkedni fog.
ráadásul ha csak a jövő évre tervezett 20,8 százalékos béremelést nézzük, akkor azt pont megeszi a Központi Statisztikai Hivatal által kedden közölt 20,1 százalékos infláció. Így mondhatjuk, hogy ez a – tervezett – béremelés gyakorlatilag csupán egy szintre hozás – mutatott rá.
Mindemellett ha a PSZ jól értelmezte a kormány bejelentését, akkor ez kizárólag a pedagógus-életpálya alá tartozó dolgozók béremeléséről szól. Vagyis nincsenek benne közalkalmazotti bértábla alá tartozó dolgozók, akik számára szintén béremelést követel a sztrájkbizottság. Továbbá nem szabad megfeledkezni a szakképzésben tevékenykedő közel harmincezer pedagógusról sem, akiknek a béremeléséről szintén nem esett szó.
A 2023-as költségvetés sem a közoktatásban, sem a szakképzésben dolgozók fizetésemelését nem tartalmazza
– hangsúlyozta Gosztonyi.
Folytatják a sztrájkot
Egyetlenegy okot látunk a bejelentés mögött: a kormány azt szeretné elérni, hogy a béremelés belengetésének hatására a pénteki összes pedagógusmegmozdulás elmaradjon. Ez nem így lesz, az összes rendezvényt meg fogjuk tartani, és mindaddig folytatni fogjuk a gördülő sztrájkot és az ahhoz kapcsolódó eseménysorozatokat, ameddig nincs aláírt megállapodás a sztrájkbizottság és a kormány között – mondta.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)