- Gazdaság
- Zöld Index
- napelem
- áramtárolás
- energiatárolás
- energiaellátás
- áramkimaradás
- szünetmentes rendszer
- cube
- hálózati energia
- energiaforrás
- energia-veszélyhelyzet
Magyar fejlesztésű készülék lehet a megoldás a napelemek által termelt áram tárolására
További Gazdaság cikkek
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
- Rendeletmódosítással változtatna a kormány a személyi okmányok kiállításán
A Technológiai és Ipari Minisztérium október 17-én jelentette be, hogy a magyar kormány elhalasztja a lakossági napelemes pályázatok második szakaszát. Akkor indulhat el az új pályázati szakasz, ha megszületik a megállapodás az uniós támogatásokról, illetve azok felhasználásáról. Ez az időpont azonban még nem ismert.
A pályázat első körében több mint 43 ezer támogatási kérelem érkezett,
közülük eddig több mint 25 ezer pályázó kapta meg a támogatói okiratot. Az eddig megítélt támogatások összege meghaladja a 90 milliárd forintot.
Az október 14-ei kormányinfón jelentették be, hogy a napelemes rendszerek gyors ütemű terjedésével a villamosenergia-hálózat fejlesztése is szükségessé vált. Ezért a kormány ideiglenesen felfüggeszti a betáplálási lehetőséget az újonnan csatlakozó lakossági napelemes rendszerek esetében.
Ennek értelmében a kormány a szaldóelszámolást is felszámolta, mert a jelenlegi rendszer nem képes befogadni több, napelemmel termelt áramot. A minisztérium ígéretet tett arra, hogy minden korábbinál nagyobb villamosenergiahálózat-fejlesztés kezdődik a megfelelő kapacitás biztosítása érdekében, továbbá a kormány felgyorsítja és egyszerűsíti az eljárást a még könnyebb napelem-telepítés érdekében.
Mi lesz az energiatárolással?
Náhol Krisztián energetikai szakember szerint a bejelentés óta sokan szembesültek azzal, hogy egy napelemfarmnál a legnagyobb probléma az energiatárolás megoldása. Meglátása szerint egy erőmű fel tud arra készülni, hogy este megszűnik az energiaellátás, de ha napközben jön egy nagy felhő, ami 70 százalékban kitakarja a napot, azt a rendszer csak nagy kiadásokkal képes kezelni.
A hálózati anomáliák és az áramszünetek kezelése egyre fontosabb, és többször szóba kerül az ellátás biztonsága is. Egyórányi áramkimaradás a bankszektorban óriási katasztrófát tud okozni
– nyilatkozta a szakember az mfor.hu-nak.
Náhol Krisztián úgy látja, hogy a jelenlegi rendszerek maximum egy-két napig tudják átvészelni az áramkimaradást. A bankszektornál 72 óránál többet nem bírnak az akkumulátorok, míg a szervertermeknél csak három-négy órán át működnek.
Magyar fejlesztés jelentheti a megoldást
Egy magyar fejlesztés azonban megoldást jelenthet a fennálló problémákra. Az NN Power Cube-ról van szó, amely egy konténerbe telepített szünetmentes rendszer. Előnye, hogy
ötvözi a hálózati, a lakossági napelemekkel termelt, valamint a más, alternatív energiaforrásokkal előállított áramot.
Főként zöldenergiát használ, ezáltal csak akkor vesz fel hálózati energiát, amikor a napelemek nem termelnek elegendő mennyiséget a szünetmentes működéshez.
A rendszer mintegy nyolc hónapig lenne képes tehermentesíteni egy 50–600 négyzetméter alapterületű családi ház hálózatát.
Náhol Krisztián tájékoztatása szerint egy Keszthely méretű város alapvető szolgáltatásaihoz (például közigazgatás, egészségügy, közlekedés, üzemanyag-ellátás) egy többnapos áramszünet esetén mintegy 30 darab Cube tudna elegendő áramot termelni és tárolni.
A energetikai szakember arról nem osztott meg információt, hogy mennyibe kerül a készülék.