Svéd nagykövet: Két utat látok Magyarországon
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Magyarországon ma mintegy 130 svéd vállalat van jelen, munkát adva hozzávetőleg húszezer embernek – összegzett az Indexnek Dag Hartelius svéd nagykövet a budaörsi Tetra Pak gyár alapításának harmincadik évfordulóján. A magyar–svéd gazdasági kapcsolatokról mindenekelőtt elmondta, hogy senkinek sem kell bemutatni az Electroluxot, az Ericssont, az IKEA-t vagy a Tetra Pakot, de a két ország közti együttműködés ma már nem csak a hagyományos termelő-gyártó cégek szintjén zajlik.
A high-tech is célba ér
Skandináv szemüvegen át nézve a világot is kijelenthetem, nem azért vagyunk stratégiai befektetők ebben az országban, mert olcsóbb a termelés, legalább olyan fontos, hogy a szükséges mennyiségű és minőségű képzett munkaerő is adott. Két fő csapásirány van: az egyik az autóipar, a másik az IT-szektor, ma már senki sem kékgallérosként gondol Magyarországra. A tradicionális iparvállalatok mellett a high-tech is megtalálja a számítását ebben az országban
– fejtette ki lapunknak Dag Hartelius a világ egyik vezető élelmiszer-feldolgozó és csomagolóipari vállalatának eseményén.
Peter Kortsmit, a budaörsi Tetra Pak gyár igazgatója és Dmitrij Smolin, a cég EMEA- (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régiójának alelnöke felidézte: 1989-ben tették le a magyarországi üzem alapkövét. A termelés 1992-ben indult meg több mint 18 ezer négyzetméteren, ma már 503-an dolgoznak, ebből 281-en a gyárban. Budaörsről csaknem 2,5 milliárd csomagot exportálnak évente a világ 54 országába.
Családi kézben
A kerek születésnapon elhangzott: a Tetra Pakot 1951-ben azzal a céllal alapították Svédországban, hogy olyan csomagolást hozzanak létre, amely megfizethető, mégis modern és biztonságos, így téve elérhetővé mindenki számára a biztonságos élelmiszereket. A korábban csak a tejipar számára gyártó – családi kézben lévő – vállalat azóta elérhetővé tette Tetra Pak-csomagolásban a fogyasztók kedvenc gyümölcs- és zöldségleveit, növényi italait, sőt már egyre több piacon kapható italoskartonba töltött ásványvíz is. A Tetra Recart innovatív csomagolóanyag kifejlesztésével pedig már zöldségek, levesek, szószok, készételek, gyümölcsök és állateledelek csomagolását is biztosítani tudják.
Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere az Indexnek arról beszélt, hogy a Tetra Pak volt az első fecske, tehát az első multinacionális vállalat a rendszerváltás után, amely ezt a várost választotta magyarországi, illetve regionális székhelyének. A svéd cég megjelenése után erőteljes felfutás következett, mivel megpróbálták kihasználni azt a helyzetet, amely a település adottságaiból fakad.
Ha egy autópálya kettévág egy várost, az nem akkora élmény, de a szomorkodás helyett kezdeni is lehet vele valamit, ezért alakítottuk ki a kereskedelmi-szolgáltató létesítményeket. Eleinte adókedvezményekkel segítettük a betelepülőket, de egy idő után presztízzsé vált a multiknak itt lenni. Vannak még szabad területek, a hasonlóan sikeres folytatáshoz azonban elengedhetetlen, hogy megmaradjon a bizalom a nyugat-európai országokban a magyar gazdaság iránt
– ismertette a budaörsi receptet Wittinghoff Tamás. Hozzátette: egy település úgy tud csak fejlődni, ha újszerű megoldásokat alkalmaz, ezáltal fokozatosan megteremti a gazdasági hátterét. Az innen származó adóbevételek révén válhat ugyanis a település egyre élhetőbbé mind az ott élő polgárok, mind a helyben működő cégek számára.
Új nyomdagép
Peter Kortsmit, a Tetra Pak budaörsi gyárigazgatója arról beszélt, hogy családi vállalkozásként indult a cég, és ez a szellemiség a mai napig kiemelten fontos. Mindenkori értékrendszerük része, hogy modern technológiával felszerelt, biztonságos környezetet és stabil munkahelyet teremtsenek az itt dolgozónak. A harmincadik évforduló alkalmából a Tetra Pak felavatta új nyomdagépét is, amely húszszázalékos kapacitásnövekedést biztosít a nyomtatás területén, ezzel segítve a hatékonyságot.
(Borítókép: Dag Hartelius. Fotó: Papajcsik Péter / Index)