Durván megugranak a fogászati kezelések árai
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
Tovább emelkedtek az egyébként is drága fogorvosi kezelések árai. A drágulás mögött az ellátási költségek emelkedése áll, amiben a növekvő energiaárak csupán egy tényező – mondta az InfoRádiónak Linninger Mercedes, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosok Területi Szervezetének elnöke.
Az áremelkedés már a koronavírus-járvány idején elkezdődött a nyersanyagok, illetve az egyszer használatos eszközök körében fellépő hiány hatására.
A katamódosítás után a vállalkozási formák is átalakultak, új vállalkozási formákba kényszerültek a fogorvosok, ami szintén befolyásolta az árakat. A drasztikusan emelkedő energiaszámlákat pedig már nem tudják saját zsebből kigazdálkodni a vállalkozások.
Elkerülhetetlen, hogy az árakban is megmutatkozzanak a megnövekedett költségek
– mondta a szervezeti elnök.
Más vonatkozik a magán- és az alapellátásra
A magánrendelésekre, valamint a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott rendelőkben ellátott páciensekre más vonatkozik – tette hozzá, rámutatva, hogy a magánrendelőknél a fogorvosok beépítik az áraikba a rájuk háruló pluszköltségeket. Ilyen a rezsi, az anyagárak emelkedése, valamint a technológiai háttér költsége.
A NEAK által finanszírozott, alapellátást végző praxisokban azonban nem tudják a páciensekre hárítani a költségeket, mivel ott a rendszer határozza meg az árakat. Ez pedig további problémákat indikál. Az alapellátásban tevékenykedő orvosok ugyanis nem részesülnek magasabb támogatásban a központi finanszírozásból, ráadásul a rezsitámogatásuk is alacsonyabb, mint egy háziorvosi rendelőnek.
Ebből adódóan kevesebb pácienst fognak tudni ellátni, továbbá növekvő várólistára kell számítani.
„Arról nem beszélve, hogy náluk fognak lecsapódni azok a páciensek, akik a magasabb magánrendelői költséget nem tudják megfizetni” – mondta Linninger Mercedes.
(Borítókép: Ozan KOSE / AFP)