Ezektől lesz csak igazán profi a jelszavad
További Gazdaság cikkek
- Olyat mondott a pimasz palack forgalmazója, amire a MOHU sem számított
- Ilyet még nem láttunk: Magyarország legnagyobb energiatárolója épül
- Elkezdődött a nagy balatoni stégrazzia, nincs kegyelem
- Drámai létszámleépítés jön az egyik legnagyobb észak-magyarországi gyárnál
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
Bejelentkezési adataink kezelése, rendszeres cseréje és tárolása sokszor nehézkesnek tűnhet, azonban néhány egyszerű tipp betartásával sokat tehetünk azért, hogy ne váljunk csalók áldozatává – világított rá a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, amely szerint a jelszavunk megalkotásánál tíz tanácsot érdemes megfogadnunk.
- Rendkívül fontos a kreativitás, a klisék kerülése. Bárki tud jobbat, mint a „jelszo”, a „szerelem” vagy a „Benike2020” (és ezek bármilyen nyelvű verziója). Nem érdemes a saját, a szerettek és a kis kedvencek nevét, de márkaneveket és filmcímeket sem választani.
- A jelszónak nem ajánlott bizalmas vagy személyes adatokat tartalmaznia. Tiltólistás a születési dátum, személyiigazolvány-szám, számlaszám, biztonsági kód vagy minden olyan adat, amelyet a közösségi oldalaid alapján könnyen ki lehet találni.
- Légy önző! Ne oszd meg harmadik személlyel a jelszavad, azt tarts meg magadnak!
- Bátran lehetsz szószátyár, egy szó helyett válassz mondatot! Minél hosszabb egy jelszó, annál nehezebb feltörni. A lehető legnagyobb biztonság érdekében legalább 10-12 karakter hosszú jelszót alkoss.
- Az életben nem érdemes túlkombinálni a dolgokat, de a jelszó mindig kivételt képez. Ha a választott mondatban kis- és nagybetűket, számokat, szóközöket és speciális karaktereket is használsz, igazán pro lesz a jelszavad.
- C5erélge55 5zam0ka7 é5 betűke7! A választott mondatban akár bizonyos betűket kicserélhetsz számokra is. (pl. 0= O, 1= L vagy I, 3=E vagy É, 4=A vagy Á, 5=S stb.).
- A legfontosabb tanács, amit adhat az NKI, hogy ne használd ugyanazt a jelszót mindenhol.
- Az erős és változatos jelszavak kitalálásán túl azok megjegyzése is nehéz feladat. Ugyan kényelmes módszernek tűnik az internetböngészőben vagy a számítógépünkre lementeni a jelszavakat, de ez egyáltalán nem biztonságos. Jó megoldás erre egy jelszókezelő program, amellyel kismillió jelszavadat kezelheted.
- Egy időben a csapból is a többlépcsős azonosítás folyt, azzal valóban egy extra biztonsági réteget kreálsz. A támadónak ilyen esetben a jelszót és a biztonsági kódot is ismernie kellene ahhoz, hogy feltörhesse a fiókodat.
- Válassz ki évente 1 vagy 2 napot, amikor az általad használt platformokon lecseréled a jelszavad.
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete bárki számára lehetőséget biztosít az általa észlelt incidensek és sérülékenységek bejelentésére. Amennyiben támadás vagy visszaélés érte a kibertérben, továbbítsa az e-mailt (a fejlécével együtt) vagy üzenetet a csirt@nki.gov.hu e-mail-címre, vagy tegyen bejelentést az Intézet incidensbejelentési oldalán: https://nki.gov.hu/intezet/tartalom/incidens-bejelentes/.
Ez a támogatott szerkesztőségi tartalom az OTP Bank közreműködésével jött létre.
(Borítókép: Index)