Hamarabb jöhet a gázhiány, mint hittük volna
Hortay Olivér rámutatott: a következő szezonban Európában már nem lesz elég gáz, mert Oroszország várhatóan nem fog szállítani.
A szakember beszélt arról is, hogy a közös gázbeszerzés fél éve az európai döntéshozók asztalán van. A kérdés az, hogy kötelező legyen vagy önkéntes.
Előnyös szerződéseit bukhatná Magyarország
Orbán Viktor miniszterelnök nem tartja jó ötletnek a közös gázbeszerzés kötelezővé tételét, de számos másik tagállam is így van ezzel, ugyanis akkor veszélybe kerülhetnek előnyös szerződések. A közös uniós vakcinabeszerzés tapasztalataiból kiindulva felvetődik a kérdés, hogy ez hatékony, olcsó és biztonságos megoldás-e – tette fel a kérdést Hortay Olivér.
EZ TULAJDONKÉPPEN EGY VÁSÁRLÓI KARTELL, AMELY AKKOR MŰKÖDIK, HA VAN KÖZÖS CÉL.
Kérdés, hogy a közös beszerzést koordináló Európai Bizottság képes lesz-e a politikai célt, az orosz energiaimporttól való függetlenedést háttérbe szorítva csak a közös célra, a minél olcsóbb gázbeszerzésre koncentrálni. Aggályos, hogy ez sikerülhet-e.
A felelőtlenek így is megúszhatják
Az uniós szolidaritás problémája kapcsán a szakember elmondta : a tervek szerint gázveszélyhelyzet esetén a nagy tározókkal rendelkező országoknak kötelezővé tennék gáz átadását, ami azt eredményezhetné, hogy a felelősen gazdálkodók a felelőtleneknek kellene, hogy adjanak gázt, akár a saját állampolgáraik rovására is.
Hortay Olivér beszélt arról is, hogy Németország szén, gáz és kőolaj nélkül próbál fejlett ipari ország lenni, ami a jelenlegi technikai feltételek mellett még nem látszik megvalósíthatónak, így kérdésessé válhat az ottani ellátásbiztonság.