Lényegesen mérséklődött a külkereskedelmi hiány, de sok a bizonytalanság
További Gazdaság cikkek
- Pénzkapun léptek át, akik ide tették a forintjukat, és még koránt sincs vége
- A cégek így próbálják meg megoldani, hogy ne kelljen emelniük az árakon
- Brutális számot jelentett be a Mohu: egymilliárd palackot váltottak vissza a magyarok
- Önti a pénzt a lakosságra a kormány, de az autópiac már beindult
- Ismét drágul az üzemanyag, ezúttal a benzinesek foghatják a fejüket
652 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány szeptemberben. Az export euróban számított értéke 28, az importé 33 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál a Központi Statisztikai Hivatal első becslése szerint. A termék-külkereskedelmi egyenleg 570 millió euróval romlott. Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 15, az importoldalon 6,5 százalékkal nőtt.
2022. szeptemberben:
- A kivitel értéke 13 milliárd 214 millió eurót (5362 milliárd forintot), a behozatalé 13 milliárd 867 millió eurót (5636 milliárd forintot) tett ki.
- A termék-külkereskedelmi hiány 652 millió euró (274 milliárd forint) volt.
- A kivitel 76, a behozatal 67 százalékát az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le. Az egy évvel korábbihoz képest az export euróban számított értéke 28, az importé 33 százalékkal nőtt.
A vártnál kisebb a hiány
A 652 millió eurós szeptemberi külkereskedelmi hiány kisebb a várakozásoknál, és lényegesen mérséklődött az augusztusi rekordmértékű, 1580 millió euró deficitet követően – írta az adatok ismertetését követő elemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
Az ipari termelés és az ipari árak növekedésének köszönhetően igen robusztusan, 27,5 százalékkal nőtt az export euróértéke, ugyanakkor a drámaian dráguló energiaárak miatt 32,8 százalékkal nőtt az import euróértéke.
Ennek megfelelően a külkereskedelmi egyenleg 570 millió euróval romlott az egy évvel ezelőtti 82 millió euró deficithez képest. Az első kilenc hónapban 19,6 százalékkal nőtt az export, míg 29,7 százalékkal az import euróértéke, ennek megfelelően 8153 millió euróval romlott a külkereskedelmi egyenleg, így 5707 millió euró hiányt mutatott az egy évvel ezelőtti 2446 millió euró többlettel szemben.
Az orosz–ukrán háború érdemben felülírta a külkereskedelmi kilátásokat. Az energiahordozók és más nyersanyagok árainak drasztikus emelkedése szignifikánsan rontja a cserearányokat, amit csak kismértékben ellensúlyozhat a nemzetközi piacokhoz képesti olcsóbb orosz olajár.
AZ ENERGIAEGYENLEG ÖNMAGÁBAN 6,445 MILLIÁRD EURÓVAL JÁRULT HOZZÁ A KÜLKERESKEDELMI MÉRLEG ROMLÁSÁHOZ AZ ELSŐ NYOLC HÓNAPBAN, AZAZ A ROMLÁS 85 SZÁZALÉKÁÉRT FELELŐS.
Tavaly összesen az export euróértéke 13,6 százalékkal, az importé 18,4 százalékkal nőtt, így az egyenleg 3995 millió euróval 1623 millió euróra romlott.
Jelentős bizonytalanságok
A beruházások és a fogyasztás lassulása miatt a külkereskedelmi egyenleg romlásának mérséklődésére számítunk a következő hónapokban, amit az ellátási problémák, a csiphiány fokozatos enyhülése, valamint új termelőkapacitások üzembe helyezése is támogathat az export javulásának köszönhetően – jelezte Suppan Gergely.
A háború és a gázárak elszállása miatt azonban idén a várakozásunk szerint 8-8,2 milliárd euró hiányba fordulhat a külkereskedelem a tavalyi 1,62 milliárd euró többlet után. A kivitel kilátásait lényegesen ronthatja, hogy a drasztikusan dráguló energia- és élelmiszerárak miatt a főbb felvevőpiacainkon jelentősen ronthatják a vásárlóerőt. A külkereskedelmi mérleg többletének csökkenését ugyanakkor nagyrészt a cserearányok energia- és nyersanyagárak miatti markáns romlása okozza.
Mindezek hatására jelentős bizonytalanságok övezik az idei külkereskedelmi teljesítményt,
azonban új kapacitások kiépülésével a következő években újra javulhat a külkereskedelem egyenlege.