Külföldi leányai menekítették egy kis oázisba az OTP-t
![BP-2739](https://kep.index.hu/1/0/4608/46084/460847/46084788_8cbfa964fec377baf60a7ab2b59c3ac8_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra
- Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés
- Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos
- Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar
- Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók
Bencsik László vezérigazgató-helyettes az első kilenchavi veszteséget két tényezővel, a háború hatásaival és a magyar állami szervek által a csoportra kivetett egyedi terhekkel magyarázta, amelyek közül a legnagyobb tételnek az extraprofitadót nevezte.
Ráadásul a bankcsoport nem könyvel el extraprofitot itthon tevékenységében, sőt egyenesen veszteséges a magyarországi üzletág.
Erre utoljára 2014-ben, a devizahitelek forintosításánál és végtörlesztésénél volt példa. „Bízunk benne, hogy mindez átmeneti állapot, optimista vagyok a jövőt illetően. A hazai gazdaság alapvetően jól működik, a jelenlegi kamat- és árfolyamszint várhatóan átmenetinek bizonyul majd, nem láthatók a fundamentális okai” – tette hozzá.
Más az extraprofitadó
Míg a 2010 óta jelen lévő bankadó arányosan, a mérlegfőösszeg alapján oszlik meg a bankok között, addig az extraprofitadónál más a vetítési alap, így az OTP-t nagyobb mértékben sújtja, mint a többi pénzintézetet – mutatott rá a vezérigazgató-helyettes.
A pénzügyi szervezetek különadója és az extraprofitadó miatt tájékoztatása szerint 88 milliárd forinttal kellett korrigálni az eredményt, a kamatstop meghosszabbításával, a Sberbank végelszámolásával és a törlesztési moratóriummal ez az összeg 111,5 milliárd forintra nő.
A vállalati hitelekre kivetett kamatstop hatásai a negyedik negyedévben fognak jelentkezni, a pénzintézet tíz százalékkal kevesebb kamatot tud elszámolni az ügyfelekkel való szerződésben megállapodottakhoz képest.
Kiugró harmadik negyedév
A pénzintézet csütörtök hajnalban tette közzé idei harmadik negyedéves jelentését, amely szerint július–szeptemberben a csoport konszolidált adózás utáni eredménye valamivel meghaladta a 189 milliárd forintot, ami 149 százalékkal magasabb volt az előző negyedévinél, 57 százalékkal pedig az egy évvel korábbinál.
Árnyalja a képet ugyanakkor, hogy az első két, valamint várhatóan a negyedik negyedév is mínuszos. A kamatstop várhatóan negyvenmilliárd forint pluszterhet ró az OTP-re az év utolsó három hónapjában, köszönhetően annak, hogy az eddigi gyakorlattal szemben, amikor a lakosságot segítették, most a kis- és középvállalkozásokra is kiterjesztették a stopot.
A tranzakciós illeték által mintegy kilencvenmilliárdot fizet be a bank az államkasszába, az Országos Betétvédelmi Alap (OBA), a Befektetővédelmi Alap (Beva), illetve a pénzügyi felügyeletek számláin pedig összesen húszmilliárd forint íródik jóvá az OTP által.
A csoport magyarországi alaptevékenysége így összesen 31,7 milliárd forintos veszteséget könyvelhet el 2022-ben.
Remeklő külföldi bankok
A gyenge magyarországi eredményeket ellensúlyozzák a külföldi leánybankok kiváló eredményei. A nyolc kelet-közép-európai leánybank erős teljesítményt mutatott, profit-hozzájárulásuk az infláció és a háború sújtotta gazdasági helyzetben harminc százalékkal nőtt az első kilenc hónapban a tavalyi jó évhez képest.
Az orosz bank nyereséges maradt, ugyanúgy 24 milliárd forint nyereséget könyvelhetett el, mint az idei év első kilenc hónapjában, mint a tavalyiban. Az ukrán leánynak pedig a 2021-es első kilenchavi 29 milliárd forintos nyereség után az ideiben 26 milliárd vesztesége volt.
A külföldi bankok összességében kiválóan teljesítettek: összesen 179 milliárdos nyereséget hoztak a tavalyi 192 milliárd után.
A kelet-közép-európai bankok közül (orosz, ukrán kivételével)
- a bolgár DKS Bank 76,5 milliárd,
- a horvát OTP 37,8 milliárd,
- a szerb OTP 32,5 milliárd,
- a szlovén SKB Bank 18,5 milliárd
- az albán OTP 7,2 milliárd
- a moldovai OTP 5,6
- a montenegrói CKB Csoport pedig 4,5 milliárd forintot nyereséget termelt,
- míg a román OTP 1,0 milliárd forint veszteséget könyvelhetett el.
Ezenkívül valamennyi kelet-közép-európai bank nyereséges, 31 százalékkal többet, 182 milliárd forint profitot termeltek az év első kilenc hónapjában az egy évvel korábbihoz képest.
Bővül a leányok csoportja
Az OTP Csoport akvizíciós törekvései helyesnek bizonyultak – értékelte a fenti számokat Bencsik László. A pénzintézet ebből kifolyólag is további külföldi bankok felvásárlását vette célba.
A mostani jelentés már tartalmazza az Alpha Bank Albania mérleg- és eredményszámait. Bár az Európai Központi Bank szeptember 8-án már megadta hozzájárulását a szlovén Nova KBM megszerzéséhez, még a helyi versenyhivatal végső jóváhagyására vár a menedzsment. Ennek elhúzódása előtt az OTP Bank értetlenül áll – mondta Bencsik László. Az üzbég Ipoteka Bank akvizíciójához kapcsolódóan pedig október 3-i a legutóbbi fejlemény, ekkor a felek egy szándéknyilatkozat aláírásával erősítették meg elhatározásukat.
Csökkenő terheket remélnek
Bencsik András átmenetinek látja a magas magyarországi kamatszintet, és bízik benne, hogy csökkenésével eltűnnek a bankszektort sújtó pluszterhek, mint például a két évre tervezett extraprofitadó. „Bízni kell a kormány ígéreteiben, miszerint eltűnnek a különadók” – mondta a vezérigazgató-helyettes, aki kormányzati forrásokra hivatkozva arról is beszélt, hogy jövőre recesszió várható itthon, a gazdasági visszaesés ellensúlyozására jelentős hitelkihelyezési folyamatot folytat az OTP.
Ezt mutatja, hogy a hitelezési aktivitás a hitelkereslet országos szintű visszaesése ellenére is nőtt.
A harmadik negyedévben hét százalékkal emelkedett a teljesítő hitelállomány, míg a nehéz gazdasági helyzet és a veszteséges működés ellenére a magyarországi vállalati hitelek 13 százalékkal nőttek. A teljes csoportot figyelembe véve ötszázalékos volt a hitelállomány növekedése az első kilenc hónapban, míg Magyarországra vetítve 14 százalékos, a negyedik negyedévben pedig további növekedést várnak, amit a vállalati hitelezés húzhat.
„Az elkötelezettség az államháztartási hiány tartására egyértelmű, ennek eredménye látszani fog a gazdaság egészét nézve. Jó döntésnek nevezte azt is, hogy az energetikai okok miatti devizavásárlásokat kivették a rendszerből, így a forint erősödni tudott. Jövőre a gázár alacsonyabb lesz, így csökkenhet az a nyomás, amelyet a nagy energiaköltségek a fizetési mérlegre gyakorolnak” – fogalmazott Bencsik.
Az OTP Csoport tőkehelyzete kiváló, a banktőke-megfelelési mutató 17,8 százalékos, ami meghaladja a szabályozói elvárást.
Buktak a lakossági ügyfelek
A bank részvényesein belül az év eleji ötről szeptember végére 18 százalékra nőtt a lakossági ügyfelek részaránya. A kimutatások szerint 427 milliárd forint értékben vásároltak magánszemélyek OTP-részvényt – jellemzően idén tavasszal, az orosz–ukrán háború kitörését követő tőzsdei zuhanás után. Ekkor 12 ezer forint környékén mozgott az bankpapír árfolyama, majd a piacok lendületvesztése miatt nyolcezer környékére is visszaesett, így
a lakossági részvényesek az árfolyamveszteség miatt akár befektetésük harmadát is elvesztették.
Azóta viszont korrekciónak indult az OTP, tízezer forint környékére is visszakapaszkodott a részvényárfolyam, csütörtök kora délután 9700 forint körül mozgott.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)