Tovább dagadt a magyar szolgáltatások külkereskedelmi többlete
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
A szolgáltatások euróban számított exportja 25, importja 16 százalékkal nőtt 2022 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Az export értéke 7,9 milliárd euró (3,2 ezer milliárd forint), az importé 5,2 milliárd euró (2,1 ezer milliárd forint) volt az idei harmadik negyedévben.
A szolgáltatás-külkereskedelem aktívuma 2690 millió eurót (1,1 ezer milliárd forintot) tett ki, ami 845 millió euróval több az előző év azonos időszakához képest.
A szolgáltatáscsoportok közül
- a szállítási szolgáltatások 1 milliárd euróval,
- a turizmus 983 millió euróval,
- a bérmunka-szolgáltatások pedig 335 millió euróval járultak hozzá a 2022-es harmadik negyedéves aktívumhoz.
Szolgáltatásexportunk 65, -importunk 72 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolítottuk le, ebben a viszonylatban 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett.
Nincs változás a fő partnerek sorában
Első számú partnerünk továbbra is Németország, mellyel az összforgalom 19 százalékát bonyolítottuk le. A második legfontosabb Amerikai Egyesült Államok 8,3, míg a harmadik helyen álló Ausztria 8,0 százalékkal részesedett a kereskedelemből.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 39 százalék (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 21 százalék) volt, ezt követte a szállítási szolgáltatások 30, majd a turizmus 23 százalékos részesedéssel. Import tekintetében a legkiemelkedőbb szintén az üzleti szolgáltatások részaránya volt 53 százalékkal (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 30 százalék), miközben a szállítási szolgáltatások 26, a turizmus 16 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
432 milliárdos többlet
A szolgáltatásexport euróban számított értéke 25 százalékkal (forintban 43), az importé 16 százalékkal (forintban 33) nőtt az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest.
Az aktívum 845 millió euróval (432 milliárd forinttal) meghaladta az előző év azonos időszaki többletet.
Az aktívum jelentős növekedése elsősorban a szállítási szolgáltatások és az üzleti szolgáltatások egyenlegének 451 és 219 millió eurós javulásával magyarázható. Aktívumunk az európai uniós forgalomban 56 százalékkal, 494 millió euróval vált kedvezőbbé, melyhez jelentősen hozzájárult két kiemelt partnerünkkel, Németországgal és Ausztriával folytatott kereskedelmünk egyenlegének 125 és 120 millió euró értékű javulása.
Az EU-n kívüli országok esetében a többlet 351 millió euróval, 37 százalékkal emelkedett. A legnagyobb értékű egyenlegjavulást, 114 millió eurót az Amerikai Egyesült Államok viszonylatában regisztráltuk.
A kivitel értéke 2022 első kilenc hónapjában 20,5 milliárd euró (7,9 ezer milliárd forint), a behozatalé 14,2 milliárd euró (5,5 ezer milliárd forint) volt.
Negyedéves viszonylatban is nőtt a többlet
A második negyedévben a szolgáltatások euróban számított exportja 29,8 százalékkal, importja 28,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,116 milliárd euró volt, 537 millió euróval több az egy évvel korábbinál.