Újraindult Szlovénia legnagyobb széntüzelésű hőerőműve
Az energiaválság miatt a 6-os blokkot október közepén kapcsolták le a villamosenergia-hálózatról, hogy szenet takarítsanak meg a téli időszakra.
A szénellátási problémákat az okozta, hogy egy balesetben megsérült az észak-szlovéniai Velenjében elhelyezkedő szénbánya, amely egyedül látja el szénnel a TES-t. Továbbá az ország nemzeti energia- és klímavédelmi terve szerint a szenet 2033-ban kivezették volna az energiamixből, amire már megtörténtek az előkészületek – írja az MTI.
Komoly kihívások előtt áll a szlovén energiaipar
A hosszan tartó szárazság és alacsony vízállás miatt csökkent a vízenergia-termelés is.
Amíg a velenjei bányászat nem tud ismét megfelelő mennyiséget termelni, Szlovénia szénimportra kényszerül. A bánya két szerződést írt alá a svájci Petraco Oil Company vállalattal Indonéziából származó szén importjáról.
A vállalat tájékoztatása szerint az egyik szerződés áfa nélkül körülbelül 41 millió eurós, a másik közel 8 millió eurós összegről szól. Hozzátették, hogy tárgyalások folynak nyugat-balkáni és kelet-európai vállalatokkal is további beszerzésről.
A szlovén villamosenergia-termelésnek 37 százalékát az atomenergia, 30 százalékát a vízenergia, 26 százalékát a szén, a fennmaradó részét pedig a földgáz (4 százalék), a biomassza és a napenergia (2-2 százalék) adja. Orbán Viktor pénteken járt a szlovéniai Cirkovcében a Cirkovce–Pince villamosenergia-távvezeték átadóünnepségén.
Összekötik a villanyvezetéket Magyarország és Szlovénia között
Orbán Viktor Facebook-oldalán adott hírt a két ország együttműködéséről.