Már halkan csikorog a fék az építőiparnál
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Az utóbbi öt év legnehezebb időszakát zárja idén az építőipar, ennek ellenére jó évet hagyhat maga mögött. A 2021-es árakat alapul véve 3-4 százalékkal lehet nagyobb az idei termelés volumene, folyó áron 20 százalékkal, köszönhetően a magas inflációnak. Az építőiparban 24 százalékos fogyasztóiár-emelkedést mértek november végén.
2022-ben 6000-6500 milliárd forint között lehet folyó áron az építőipar teljesítménye, míg jövőre 6500 milliárd forint fölé emelkedhet.
A hazai építőipar igencsak kiszolgáltatott az importnak, hiszen 48 százalékban külföldről behozott alapanyagokkal dolgoznak az ágazat szereplői, beszerzési költsége pedig jelentősen megugrott a gyenge forintnak köszönhetően.
Koji László rámutatott, hogy a tervezőknél már jelentkezik a megrendelések fogyatkozása, a kivitelezők azonban jövő év végéig még jó helyzetben vannak.
Felhívta a figyelmet, hogy az építőiparban 3-4 évre kell előregondolkodni egy beruházáskor, a tervezéstől a kivitelezésig.
Az ÉVOSZ elnöke szerint jövőre folyamatos rendelésállomány-csökkenéssel kell szembenéznie a szegmensnek, ez 20-25 százalékos visszaesést jelenthet volumenben. „Az építőanyagok ára várhatóan tovább emelkedik, ám erre nézve pontos becslést nehéz adni” – tette hozzá.
„Tévúton jár az a vállalkozás, amely azt gondolja, hogy az irreálisan alacsony szolgáltatási ár a túlélés záloga. Ez a magatartás erősíti a jogi következményeket, illetve a létesítmény minőségén is nyomot hagyhat” – mondta Koji László. Hozzátette: egy válságos időszakban megerősödnek a kóklerek, kiszűrésük komoly fejtörést okoz az iparág számára, ebben a minisztérium segítségét kérik.
Megszületett a kerettörvény
Ehhez az építőipar érdekképviseletét is ellátó Építési és Közlekedési Minisztérium kész segítséget nyújtani.
Csepreghy Nándor helyettes államtitkár arról beszélt az évzárón, hogy fontos mérföldkőhöz érkeztek azáltal, hogy elkészült a magyar építőipar új operációs rendszerének a váza, amelynek egyik pillére az állami beruházások kerettörvénye, a másik a magyar építésgazdaság kerettörvénye.
Mindkét jogszabály az építőipar nemzeti szuverenitását, önállóságát szolgálja. Emellett célja, hogy gyorsítsa a beruházásokat, és megfeleljen a fenntarthatósági követelményeknek – mondta a politikus.
Ami az állam pénzéből épül Magyarországon, annak ezentúl meghatározó mértékben a magyar munkaerőre és mérnöki tudásra alapozva, magyar alapanyagból és technológiával, a magyar gazdaságot gyarapítva kell készülnie.
A magyar építésgazdaság 80 százalékban importalapú, vagyis „uniós támogatásokból építünk, a források jelentős része egy nem is túlságosan közvetett transzferen keresztül rögtön visszaáramlik a támogató országokhoz” – mutatott rá a helyettes államtitkár.
Nyugat-Európa nagy része is visszaesést vár
A folyamatban lévő beruházások még hajtják az építőipart, ugyanakkor azok kifutása már jelentős kihívások elé állítja az ágazatot. Ezek között említette a szűkülő lakossági lehetőségeket, a piacok kiszámíthatatlanságát és az állami források beszűkülését Latorcai János, Nyugat-Európa vonatkozásában tett kitekintésében.
Rámutatott, hogy a kontinens fejlettebb régiójában sem mernek két évnél tovább tervezni a piaci szereplők, az előttünk álló politikai, gazdasági, valamint egészségügyi várakozások ugyanis kifürkészhetetlenek. „A visszaesés mértéke ott lesz kisebb, ahol az állam tud forrásokat biztosítani annak érdekében, hogy a vállalkozásokat segítse, életben tartsa, és tud biztosítani olyan munkát, amely átmenetileg felszívja a foglalkoztatásból kikerülőket” – tette hozzá.
Franciaországon kívül Nyugat-Európa meghatározó gazdaságai – például Ausztria, Németország, Egyesült Királyság – visszaesést prognosztizálnak az építésgazdaság területén.
Kiemelte, hogy egy tízéves, pénzbőség fémjelezte időszakon vagyunk túl, a 2010–2020 között konjunktúra időszakának azonban vége szakadt.
2020-ban megérkezett a koronavírus-járvány, ennek hatásai az építőipart sem kerülték el. Főkét a munkaerő kiesése, illetve az alapanyagárak emelkedése jelentett problémát. 2021-ben kontinensszerte megugrott az infláció, amely halmozottan jelentkezett az alapanyag- és energiaárakban, ez pedig az ellátási láncokban is érződött.
Az idén februárban kitört orosz–ukrán háború pedig tovább rontott a helyzeten. Az előrejelzések jövőre 14-16 százalékos inflációt jósolnak Európában.
(Borítókép: Csepreghy Nándor, az Építési és Közlekedési Minisztérium parlamenti államtitkára 2022. december 8-án. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)