A természeti katasztrófákkal egy polcra kerülhetnek a kibertámadások
További Gazdaság cikkek
- Nincs mese, hiába jó minőségű a magyar élelmiszer, olcsóbbá kell tenni
- Megszavazta a parlament, óriási változások lesznek az adózásban
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
- Orbán Viktor először tárgyalt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új elnökével
A tavalyi esztendő után idén is meghaladhatja a 100 milliárd dollárt a természeti katasztrófák által okozott károk megtérítésére fordított összeg. A biztosítók torkán pedig újabb nagy falat akadhat meg.
Európa egyik legnagyobb biztosítótársaságának vezérigazgatója arra figyelmeztet, hogy „biztosíthatatlanná” válnak a kibertámadások
– írja a Financial Times.
A biztosítási szegmens elöljárói az elmúlt években már többször rávilágítottak az olyan, rendszerszintű kockázatokat magában hordozó eseményekre, mint az éghajlatváltozás, vagy a világjárványok, amelyek komolyan próbára teszik a biztosítók fizetőképességét.
Ebbe a sorba illeszkednek bele a kibertámadások
– mondta Mario Greco, a Zürich Insurance Group vezérigazgatója.
Évről évre emelkedés figyelhető meg a kibertérben történő támadások számában. A hekkerek kórházi adatbázisokat, olajvezetékek irányítóközpontját, de akár kormányzati szerveket is célba vesznek, ami aggodalommal tölti el az iparági vezetőket.
A kibertámadások által okozott egyre nagyobb veszteségek cselekvésre késztették a biztosítókat. Emelték a kibertámadásokra kötött szerződések díjait, valamint kibővítették a kártérítés folyósításának kizáró okait, vagyis, hogy bizonyos típusú támadások esetén nem nyílik ki a biztosító pénztárcája – így csökkentve az ügyfelek számára kifizetett kárösszegeket.
Idén szeptemberben az Egyesült Államok kormánya vizsgálatot indított arra nézve, a jelenlegi biztosítási rendszer véd-e a kibertámadások ellen, vagy szükséges a szövetségi biztosítási rendszer erre való kiterjesztése.
A Financial Times példaként idézi a 2021. májusi Colonial olajvezeték elleni hekkertámadást, amely átmeneti üzemanyaghiányt okozott az Egyesült Államok délkeleti részén, és bebizonyította, hogy az ellátás szempontjából kiemelt fontosságú infrastruktúra kibertérben történő támadása katasztrofális következményekkel járhat.
(Borítókép: Jaap Arriens / NurPhoto / Getty Images)