A munkavállalók most annyi pénzt kérhetnek, amennyit nem szégyellnek
További Gazdaság cikkek
- A Tisza Párt szerint az EU-források megérkezhetnek Magyarországra
- 22 éve nem volt ekkora a költségvetési hiány, a december ennél is rosszabb lehet
- PwC-vezérigazgató az Indexnek: Ez az öt dolog határozza meg a világot
- Két nap alatt háromszorosára drágult a villamos energia tőzsdei ára Magyarországon
- Tovább gyengül a forint, stagnálnak az állampapírhozamok
A minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló megállapodást követően felgyorsulnak a versenyszférában is a bértárgyalások, a legtöbb cégnél emelkedik a fizetés – írja a napi.hu. A piaci szereplőknél versenyképességi szemponttá vált a bér rendezése.
Átlagosan 18–27 százalék között emelkedik a fizetés azoknál a piaci szereplőknél, ahol jelen van munkavállalói érdekképviselet – mondta a lapnak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.
A versenyszféra szereplőinél is elkezdődtek a bértárgyalások, ugyanakkor fontos, hogy a cégek többségénél általában az új üzleti évtől, tavasszal emelkednek a bérek.
A szakember szerint a vállalkozások a fizetések rendezését a pótlékok, bónuszok és juttatások rendezésével oldják meg.
Mészáros Melinda szerint a vállalatoknak a szakképzett, jó és megbízható munkaerő megtartása kiemelten fontos.
Nyitott munkáltatók
A bértárgyalásokon nyitottak maradtak a munkáltatók arra, hogy az infláció függvényében év közben is emeljék a fizetéseket, vagy akár egyszeri juttatással, akár havi pluszpénzzel kiegészítsék a dolgozók keresetét.
A fordulat leginkább a turizmus esetében érhető tetten, hiszen amíg korábban a munkaerőhiány komoly béremelkedésre kényszerítette a foglalkoztatókat, idén a magas energiaárak több szállodát és vendéglátóhelyet kényszerítettek arra, hogy bezárjanak, így a nagy mennyiségű felszabadult munkaerő lefelé vitte a béreket.
Mészáros Melinda még elmondta: a növekvő energiaköltségek ellenére a vállalkozók nem a fizetéseken spórolnak, hanem a bér vált versenyképességi tényezővé.
Januártól a minimálbér bruttó 232 000 forintra nő, ennek nettó összege a kedvezmények nélkül 154 280 forint lesz. A garantált bérminimum bruttó 296 400 forintra emelkedik, aminek a nettó összege kedvezmények nélkül 197 106 forint.
(Borítókép: Sean Gallup / Getty Images)