Kibogoztuk a magyar átlagkeresetek szálait, és így már nem is annyira zöld a fű

Index ArBer Realber
2023.01.07. 09:48
Tüzetesen elemezve baljós képet mutatnak a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, keresetekről közölt adatai a szakértők szerint. A legszembetűnőbb a reálbérek egymás után második hónapban mért csökkenése, ami a fizetések vásárlóerejének gyengülését jelenti, de az úgynevezett mediánbér is árnyalja a képet.

Szerdán jelentek meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, keresetekre vonatkozó adatai, amiről az Index is beszámolt. A jelentés szerint

2022 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 510 500, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 352 000 forint volt – ez 18,4, illetve 19,1 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

Kedvezmények (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás) nélkül a bruttó átlagkereset 486 400, míg a nettó 339 500 forint volt tavaly októberben.

Az átlagkereset növekedéséhez főként a 2022-ben végrehajtott minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés, valamint a már előre ütemezett, illetve pótlólagos béremelések járultak hozzá – jegyezte meg a KSH.

„Folytatódott és tovább gyorsult az erőteljes bérnövekedési ütem, elsősorban annak köszönhetően, hogy a munkaerő megtartása és odavonzása érdekében, illetve az inflációs környezet figyelembevétele miatt érdemi béremelésre kényszerülnek a munkaadók, ezenfelül a második és harmadik körös évközi, inflációra reagáló béremelések is felfelé tolják a dinamikát. Továbbá hajtja a pályát az év elején 200 ezer forintra emelkedett minimálbér és a 260 ezer forintra növekvő szakmai bérminimum, ezt támogatta a 4 százalékkal csökkenő szociális hozzájárulási adó is, aminek segítségével a teljes bérskála érdemben emelkedik. A bérköltségek látványos növekedése, az évközi további béremelések és egyszeri kifizetések, illetve az energia- és alapanyagárak megugrása tovább erősítheti a vállalatok áremelési szándékát. Ez még magasabb bérkövetelésekhez vezethet a reálérték megőrzése érdekében, ami közelebb viheti a gazdaságot a klasszikus ár-bér spirálhoz” – értékelte az adatokat Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője.

Kapcsolódó
Olyan bért harcoltak ki, ami üzenet az egész szektornak

Olyan bért harcoltak ki, ami üzenet az egész szektornak

Tízezrekért feszülnek egymásnak a munkáltatók és a szakszervezetek.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter úgy reagált a statisztikai hivatal adataira, hogy „a magyar gazdaság jó teljesítményének köszönhetően 2022 októberében is tovább nőttek a bérek, és 2010-hez képest már több mint két és félszeresére emelkedett az átlagkereset”.

Úgy véli, hogy bár a szankciós infláció hatása jelentős, 2022 első tíz hónapjában – azaz a háború és szankciók sújtotta gazdasági helyzetben – is nőttek a reálbérek az előző évhez képest, összességében 4,3 százalékkal. Ez is rámutat arra, hogy a korábbiakhoz hasonló, dinamikus reálbér-emelkedéshez békére van szükség, és meg kell szüntetni a káros szankciókat – fogalmazott.

Markánsan csökken a vásárlóerő

El is érkeztünk ahhoz a ponthoz, amit érdemesebb alaposabban vizsgálni, mégpedig a munkabérek reálértékéhez, ami a fizetés vásárlóértékét mutatja. A KSH adataiból kiderül, hogy tavaly októberben – a fogyasztói árak előző év azonos időszakához képest 21,1 százalékos növekedése mellett – 2,2 százalékkal csökkent a reálkereset. Ez pedig szeptember (-1,9 százalék) után a második egymás utáni hónap, amikor mérséklődnek a reálkeresetek – magyarul ennyivel csökkent a munkabér vásárlóereje.

A csökkenés oka az elszálló infláció. Az elkövetkező időszak a két hónapja látott folyamatról fog szólni, az év végén minden bizonnyal még markánsabb lesz a bérek vásárlóerejének mérséklődése. Jelen állás szerint legalább tavaszig, de inkább nyárig ezt fogjuk tapasztalni

– mondta az Indexnek Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. Rámutatott továbbá, hogy ezzel együtt a bruttó és nettó nominális bérek emelkedésének üteme is megállhat majd ezen a 20 százalék körüli szinten, és az infláció normalizálódásával párhuzamosan csökkenhet a dinamika.

Szintén a hegymenetnek tartó inflációval magyarázza a reálkeresetek csökkenését a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Perlusz László szerint azonban a 2022-es év egészére nézve nem kell jelentős reálbércsökkenésre számítani.

„Ha 2022 elejétől nézzük az árak alakulását, akkor augusztusig 13,1 százalékkal nőtt az átlagos árszínvonal, amely szeptemberben már 17,7 százalékos, októberre pedig 20,1 százalékos növekményt mutatott. Az átlagbér növekedése elmaradt ettől a dinamikától, ezért ezt reálbércsökkenésként is lehet értelmezni. A 2022. éves átlagos infláció 14,5–15 százalék közöttire becsülhető, ami körülbelül megfelel az átlagbér éves növekedésének, így jelentős reálbércsökkenés ebben az értelemben nem várható 2023-ra” – mondta.

Visszafogott bérszínvonal-növekedés várható

Perlusz László szerint szinte biztos, hogy a nominális keresetek növekedni fognak 2023-ban, annál is inkább, mivel a minimálbér és a garantált bérminimum is emelkedett decemberről januárra, ami önmagában is húzza a magasabb béreket és ezzel a bérszínvonalat is.

„Az infláció havi alakulását a 2022-es év fordítottjaként várjuk, vagyis év elején jönnek a magas – 20 százalék feletti – értékek, amelyek év végére egy számjegyűre csökkenhetnek. Ebből kifolyólag az év első hónapjaiban reálbércsökkenés mutatható ki, amely azonban az év előrehaladtával csökkenni fog, jó esetben az utolsó hónapokra meg is fordulhat.

2023 EGÉSZÉRE 15-16 SZÁZALÉKOS INFLÁCIÓT VÁRUNK, AZ ÁTLAGBÉR AZONBAN ELMARADHAT ETTŐL A NÖVEKEDÉSTŐL, MIVEL A GAZDASÁG JELENTŐS LASSULÁSÁRA KELL SZÁMÍTANUNK, AMi VISSZAFOGJA A BÉRSZÍNVONAL NÖVEKEDÉSÉT”

– tette hozzá.

Jóval többen keresnek átlag alatt

Szintén érdemes a keresetek úgynevezett mediánértékét nagyító alá venni, ami a bérek középső értékét jelenti, vagyis a dolgozók fele ennél kevesebbet, fele többet keres. Ezzel szemben az átlagbér – amit a KSH is viszonyítási pontként határoz meg – úgy jön ki, hogy a dolgozók bérét összeadják, majd elosztják a létszámukkal. Ebben az esetben egy-egy magasabb fizetés jelentősen megdobhatja az átlagot, miközben a dolgozók többsége nem ennyit keres – tehát lényegében egy „torzabb” képet kapunk a fizetési szintről.

„Mindkét mutatót érdemes nézni, mert e két statisztika egymáshoz való viszonya a bérek eloszlásáról is ad némi képet, nem csak egy-egy számba sűríti bele a sokaságot. Míg az átlag a számtani közepet, a medián a helyzeti vagy fizikai közepet adja: előbbi érzékeny az extremitásokra, utóbbi nem. A mediánbérnél a hazai munkavállalók fele magasabb, fele pedig kevesebbet keres. Az átlagbér ennél jóval magasabb, ami azt jelzi, hogy számottevően kevesebben vannak a bérskála magasabb részén, mint az alacsonyban” – adott helyzetképet Nagy János.

Kapcsolódó
A munkavállalók most annyi pénzt kérhetnek, amennyit nem szégyellnek

A munkavállalók most annyi pénzt kérhetnek, amennyit nem szégyellnek

Újabb területen gyorsulhatnak fel a bértárgyalások.

„Fejlett gazdaságok statisztikái esetében egyébként jóval elterjedtebb a medián bérek/jövedelmek/vagyonok vizsgálata az átlag helyett, talán pontosabb képet ad a valóban a társadalom „átlagát” kitevő jövedelmi helyzetekről, mivel

AZ ÁTLAGOT A FELSŐ 0,1 SZÁZALÉK KIEMELTEN KIUGRÓ ÉRTÉKEI TORZÍTJÁK, MIKÖZBEN A TÁRSADALMI ÁTLAGOK HELYZETÉT VIZSGÁLVA EZ NEM IGAZÁN BÍR RELEVÁNS INFORMÁCIÓVAL”

– tette hozzá Horváth András.

A KSH októberi adatai szerint jókora különbség mutatkozik a bruttó és nettó átlag-, illetve mediánbér között. A kedvezményekkel számolt bruttó átlagbér 510 500, míg a nettó 352 000 forint volt. Kedvezmények nélkül 486 400 bruttó, illetve 339 500 forint nettó átlagbért kapunk.

Ugyanakkor a bruttó keresetek mediánértéke 414 000, míg a nettó kereseteké 287 900 forint.

TEHÁT A BRUTTÓ BÉREKNÉL KÖZEL 100 EZER, MÍG a NETTÓNÁL MEGKÖZELÍTŐLEG 65 EZER FORINT KÜLÖNBSÉG VAN AZ ÁTLAG-, ILLETVE A MEDIÁNBÉR KÖZÖTT.

Amennyiben a 2022. január–októberi időszakot hasonlítjuk össze 2021 azonos időszakával az átlagbér-mediánbér viszonylatában, akkor az alábbi látható.

Kedvezményekkel számolva 504 300 forint bruttó (+15,7 százalék), 347 500 forint nettó (+18,3 százalék) átlagbért kapunk, míg kedvezmények nélkül 464 800 forint volt a bruttó (+17,6 százalék), 335 400 a nettó (+17,6 százalék) átlagkereset 2022 első tíz hónapjában.

A bruttó kereset mediánértéke 398 300 forint volt, 15,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, míg a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereseté 276 000 forintot tett ki (+16,9 százalék).

„Az erőteljes alapbér-dinamikának és az inflációt lekövetni igyekvő pótlólagos évközi béremeléseknek köszönhetően még az erőteljes inflációt figyelembe véve is 3 százalék körüli lehet a nettó reálbér-növekedés 2023-ban” – mondta Horváth András.

„Minél jobban eltér az átlagbér a mediánbértől, annál nagyobbak lehetnek a kereseti különbségek. Amennyiben pedig növekszik a mediánbér és minimálbér közötti különbség, abból az átlagos bérszínvonal növekedésére lehet következtetni, és fordítva” – tette hozzá Perlusz László.

Kétszázezer alatti minimálbér

Még szomorúbb a kép, amennyiben a minimálbért nézzük. Január elsejétől a kötelező legkisebb munkabér 16 százalékkal bruttó 232 ezer forintra, a garantált bérminimum 14 százalékkal bruttó 296 400 forintra nőtt. Nettóban nézve a minimálbér kedvezmények nélkül 154 280 forint, a garantált bérminimum pedig 197 106 lett.

Kapcsolódó
Hivatalos a jövő évi minimálbér összege

Hivatalos a jövő évi minimálbér összege

Január elsejétől jelentősen emelkedik a garantált bérminimum összege is.

A MUNKABÉREK VERSENYKÉPESSÉGÉT ÁRALAPON FIGYELEMBE VÉVE ELMONDHATÓ, HOGY A RÉGIÓBAN CSAK ROMÁNIA VAN MÖGÖTTÜNK A SORBAN, ÉS AZ EGÉSZ EURÓPAI UNIÓBAN IS CSAK AZ EMLÍTETT ROMÁNOKAT, VALAMINT BULGÁRIÁT ELŐZZÜK.

Az átlagfizetést az átlagos termelékenységgel összehasonlítva kell megítélni, hiszen piacgazdaságban az egy alkalmazottra vagy egy munkaórára eső értéktöbblet (vagy GDP) határozza meg, hogy mennyit „ér” az adott munka, vagyis egy vállalat mennyit tud fizetni érte (ez a munkabér). Ha egy alkalmazott Magyarországon egy munkaóra alatt kevesebb értéket hoz létre, nyilván alacsonyabb bért kaphat annál a dolgozónál, aki Ausztriában több értéket termel – vázolta Perlusz László.

A magyar bérek ilyen tekintetben versenyképesnek mondhatók, vagyis összhangban vannak a termelékenységünkkel.

„Termelékenységben az utolsók között vagyunk, ami meghatározza az átlagkeresetek szintjét is. Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy a béreket nem érdemes az adott árfolyamon átszámítva automatikusan összehasonlítani, hiszen a megélhetési költségek az egyes országokban különböznek, és az árszínvonalak is eltérnek. Az árfolyamkülönbségek kiküszöbölésére és a bérek összehasonlíthatóságára az EU-ban létrehoztak egy „vásárlóerő-egységet” (PPS = Purchasing Power Standard), amely a bér vásárlóerejét mutatja meg, vagyis hogy mit is kaphatunk az adott országban a bérünkért. A magyar fizetések PPS-ben összhangban vannak a termelékenységünkkel” – tette hozzá a VOSZ főtitkára.

(Borítókép: Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Tovább javítaná a kispénzűek és a középréteg pénzügyi helyzetét Nagy Márton

Tovább javítaná a kispénzűek és a középréteg pénzügyi helyzetét Nagy Márton

Erről fog szólni a 2025-ös év.

február 14., 19:23

  • Gazdaság
Válaszolt a Hell a támadásokra

Válaszolt a Hell a támadásokra

Hangsúlyozzák, hogy tulajdonosaik sosem törekedtek arra, hogy reflektorfényben legyenek.

1 órája

  • Gazdaság
Szijjártó Péter: Tisztán látszik, hogy Magyarország nem vett részt a gazdasági hidegháborúban

Szijjártó Péter: Tisztán látszik, hogy Magyarország nem vett részt a gazdasági hidegháborúban

A külügyminiszter szerint a nyugati és keleti régiók közti gazdasági egyenlőtlenség is megszűnt.

február 14., 18:01

  • Gazdaság
Reagált a foodora a GVH büntetésére, nem értenek egyet a bírsággal

Reagált a foodora a GVH büntetésére, nem értenek egyet a bírsággal

Lépéseket terveznek a reklámkommunikáció fejlesztésére.

február 14., 18:36

  • Gazdaság
Szakértők elárulták, meddig húzhatják még a panelházak

Szakértők elárulták, meddig húzhatják még a panelházak

Valószínűleg még jó pár generáció élvezheti a szocializmus álomlakásait.

február 14., 15:04

  • Gazdaság
Az MNB alelnöke elárulta, ekkor jöhet az euró Magyarországon

Az MNB alelnöke elárulta, ekkor jöhet az euró Magyarországon

A megugró élelmiszerárakról is beszélt Virág Barnabás.

február 14., 14:24

  • Címlapon
El akarja takarítani az útból Donald Trump Zelenszkijt

El akarja takarítani az útból Donald Trump Zelenszkijt

Az amerikai elnök szerint Ukrajna kezdte a háborút.

3 órája

  • Címlapon
Történelmi változások jönnek a hazai járóbeteg-szakellátásban

Történelmi változások jönnek a hazai járóbeteg-szakellátásban

A vidékiek számára felértékelődik a fővárosi szakellátás.

25 perce

  • Gazdaság
Prüszköl a német ló a magyar vitéz alatt – kiderül, meddig jut gyalog

Prüszköl a német ló a magyar vitéz alatt – kiderül, meddig jut gyalog

Egy biztos a magyar gazdaság jövőjét illetően: a bizonytalanság.

február 14., 17:42

  • Gazdaság
Donald Trump lépése új üzemanyagárakat hozhat

Donald Trump lépése új üzemanyagárakat hozhat

Az orosz–ukrán háború eseményei alaposan megrángathatják az üzemanyagárakat.

február 14., 13:42

  • Gazdaság
Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos

Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos

Az ötös lottó főnyereménye tovább hízik.

február 15., 21:04

  • Gazdaság
Ezt a táblázatot nem akarta látni: mutatjuk, milyen elképesztően drágultak az élelmiszerek az elmúlt években

Ezt a táblázatot nem akarta látni: mutatjuk, milyen elképesztően drágultak az élelmiszerek az elmúlt években

Visszatért a drágaság, így kapott erőre ismét a kormány szerint földbe döngölt infláció.

február 14., 09:28

  • Gazdaság
Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés

Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés

Ostromhoz gyűjt erőt a magyar valuta.

február 16., 08:20

  • Gazdaság
Új vezető kerül a Foxpost élére

Új vezető kerül a Foxpost élére

Magyarország egyik vezető csomagautomata-szolgáltatója 2014-ben indult útjára.

február 13., 07:47

  • Címlapon
Akár 300 ezres bírságot kockáztat, aki nem végzi el a NAV adategyeztetését

Akár 300 ezres bírságot kockáztat, aki nem végzi el a NAV adategyeztetését

A hivatal átláthatóságot vár a döntéstől.

5 órája

  • Gazdaság
Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók

Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók

Magyarország jelenlegi gázkészletei mintegy 67 téli napra lennének elegendőek.

február 15., 09:54

  • Gazdaság
Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje

Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje

Különösen hasogató az akkumulátoripar 50 százalékos visszaesése.

február 13., 09:06

  • Gazdaság
Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja

Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja

A cél a tb-ellátással járó normál bér egész évben.

február 13., 06:16

  • Címlapon
J. D. Vance: Zelenszkij megbánja, hogy nyilvánosan kritizálja Donald Trumpot

J. D. Vance: Zelenszkij megbánja, hogy nyilvánosan kritizálja Donald Trumpot

Az amerikai alelnök sem kímélte az ukrán elnököt.

5 órája

  • Gazdaság
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája

Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája

Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.

február 13., 19:28

  • Gazdaság
Donald Trump Moszkvába telefonált, aztán csatába indult a forint

Donald Trump Moszkvába telefonált, aztán csatába indult a forint

Az elnök „hosszas és rendkívül termékeny” beszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal.

február 13., 10:43

  • Gazdaság
Matolcsy György elárulta, milyen nagy tervet nem sikerült elérni

Matolcsy György elárulta, milyen nagy tervet nem sikerült elérni

Hamarosan érkezik egy rejtélyes könyv is.

február 13., 16:32

  • Gazdaság
Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott

Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott

De szívesen adnak kölcsön… szakértőket.

február 13., 10:11

  • Címlapon
Friss hírek érkeztek Ferenc pápa állapotáról

Friss hírek érkeztek Ferenc pápa állapotáról

Ellentétes információk láttak napvilágot a szentatyáról.

3 órája

  • Gazdaság
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.

február 13., 17:28

  • Címlapon
Miről árulkodik egy meztelen nő a kötényen?

Miről árulkodik egy meztelen nő a kötényen?

A Főhős Te vagy! sorozat az Indexen, a regényfolyam epizódjainak nyitott a vége, szavazzon a folytatásról!

30 perce

  • Gazdaság
Kutatás-fejlesztési rekordberuházás érkezik Magyarországra

Kutatás-fejlesztési rekordberuházás érkezik Magyarországra

Korábban még nem volt ekkora állami támogatású beruházás.

február 13., 11:54