Elszabadultak az árak, már 100 millió forintért is árulnak panelt

BP-5902
2023.02.01. 09:20
Igazi luxuskörülményeket érhetnek el a lakásvásárlók a paneldzsunggel kellős közepén, hiszen akár az új építésű lakások színvonalára is felújíthatók a sokáig szitokszónak számító panelek, ráadásul olcsóbban. Öt-tíz évvel ezelőtt egy 100 millió forintos ingatlan a luxuskategória felsőfokát jelentette, manapság azonban panellakásokat is vesztegetnek ekkora összegekért.

Gyakorlatilag egy új építésű lakás minőségére is felújítható és valódi luxus is teremhető egy paneltömbben. Ugyanakkor nem a felújításra fordított összeg nagysága miatt sorolható luxuskategóriába egy ingatlan, hanem azért, mert az alapvető funkciók mellett extra igényeket is kielégít. Az energiahatékonysági szempontoknak való megfelelésen túl nagy hangsúlyt fektetnek a kivitelezés során a dizájnra, továbbá a beépített anyagok és gépek minőségére.

Korábban kevesebb példa volt arra, hogy egy panellakás belső szerkezetét átalakítsák, ma azonban nem ritka, hogy bátrabban nyúlnak a falakhoz is, míg a belső burkolatok tekintetében a határ a csillagos ég, ami akár egy Gucci csempét is jelenthet

– mondta az Indexnek Balogh László.

Az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője rávilágított, hogy habár magas minőségű szaniterek, burkolatok, gépesítés, légkondicionálás, korszerű nyílászárók egyedi felújítás keretében is megvalósíthatók, egyes válaszfalak is eltávolíthatók, a külső hőszigetelés azonban csak közös erővel oldható meg. 

Akár tízmillió forint is lehet a különbség

Töretlen az érdeklődés a panellakások iránt, mert jellemzően a legolcsóbbnak számítanak egy adott város piacán. Ár-érték arányokat tekintve a legtöbb lakótelep jól megközelíthető tömegközlekedéssel is, gyalogosan elérhetők az alapszolgáltatások, és tekintettel arra, hogy az utolsó lakótelepek is már 20-25 éve épültek, a növényzet is kifejlett, bővelkedik zöldfelületekben – ismertette az Otthon Centrum.

Eladó-panel-lakás-XIII-kerület-Népfürdő-utca-33251288.png
Fotó: ingatlan.com

A teljeskörűen felújított panelek Budapesten és a vidéki nagyvárosokban is jellemzően egy, másfél hónap alatt kelnek el. Az OC adatai alapján Budán 33, Pesten 41, míg a vidéki városokban 50 nap az átlagos értékesítési idő. A közepes és felújításra szoruló panelek esetén ez 2-3 hét pluszidőt vesz igénybe.

ÁRAK TEKINTETÉBEN BUDÁN ÉS A BELVÁROSBAN 880 EZER, A KÜLSŐ PESTI KERÜLETEKBEN 765 EZER FORINTOS NÉGYZETMÉTERÁRON KELTEK EL A FELÚJÍTOTT PANELEK.

A legdrágább panel Budapesten a XI. kerületben talált gazdára 64,5 millióért. A vidéki városokban pedig 550 ezer forint körül alakult a négyzetméterár. Ezek az árak 20-25 százalékkal magasabbak, mint az átlagos állapotú vagy felújításra szoruló panelek esetében. Abszolút értékben kifejezve a felújított panelek akár 6-10 millió forinttal is drágábbak lehetnek azoknál, ahol nem történt korszerűsítés.

Nem ritka a 100 millió forint feletti panel sem

Egy panellakás esetében a tömb elhelyezkedése jelentősen hozzájárul a luxusmegítéléshez, valamint a lakóközösség sem mellékes. Nagy a különbség egy városszéli lakótelep és egy, a belvároshoz közeli vagy kedvelt városrészben, jó földrajzi adottságokkal rendelkező helyen épült tömb között. Budapesten egyedi panorámát kínál a XIII. kerületi Népfürdő utcai panelsor (budai hegyvidék, Margitsziget), a Pók utcai lakótelep varázsát a Duna közelsége és a népszerű Római part adja, de vidéken is megvannak ezek a különbségek, akár üzleti szempont is érvényesülhet (például az egyetemi kampuszközeli panellakások magas áron adhatók bérbe külföldi egyetemistáknak) – mondták az Otthon Centrum szakemberei.

Eladó-panel-lakás-VIII-kerület-Százados-út-32879077.png
Fotó: ingatlan.com

A OC adatbázisa alapján a főváros budai oldalán a XI. kerületben a legdrágább a panellakások átlagos négyzetméterára (átlagosan 876 ezer forint). Ezzel szemben a pesti oldalon a XIII. kerületben 813 ezer forint az átlagár. A XIV. kerületben 760 ezer, a III. kerületben 728 ezer, míg a IV. kerületben 686 ezer forint volt az átlagos négyzetméterár. A legkedvezőbb áron a dél-pesti kerületekben (XX. és XXI. kerület) juthatunk házgyári lakáshoz (600 ezer forint).

A vidéki nagyvárosok közül Veszprém a legdrágább (620 ezer forint/négyzetméter), melyet Debrecen követ (610 ezer forint). A további sorrend Székesfehérvár (583 ezer), Sopron (560 ezer), Győr (550 ezer). Az olcsóbb városok közül Miskolcon 360 ezer, Nagykanizsán 300 ezer forint a panelek négyzetméterenkénti átlagára.

Salgótarjánban már 15 millió forintért is lehet kapni egy átlagos méretű panelt, míg a legdrágábban kínált panel a főváros XII. kerületében található, 229 millió forintért. 

„Meghökkentő és nem is általános, amikor egy panellakás ára meghaladja a 100 millió forintot, hiszen ez az árcédula a belépőkategória egy, a mai kor követelményeinek megfelelő budapesti családi ház esetében. Így, aki luxuslakásra vágyik, vagy megengedhet magának egy ilyen kategóriájú ingatlant, nem biztos, hogy a panelek mellett teszi le a voksát” – mondta Balogh László.

Szitokszó újracsomagolva

A kétezres évek elején a panel szitokszónak számított a lakáspiacon. Balogh László szerint, amikor a megfizethetőség és a funkcionalitás kerül terítékre, akkor a társasházba vágyók nagy része a panellakásoknál köt ki.

Egy hasonló helyen lévő, hasonló állapotú téglalakáshoz képest a panelek még mindig 20-30 százalékkal olcsóbbak, ami – tekintve, hogy a panellakások döntő többsége nagyvárosokban található – akár több millió forintos különbséget jelenthet.

Az ingatlanárakban 2015 óta bekövetkezett háromszoros szorzó hatására felértékelődtek a megfizethető és funkcionális lakástípusok. „Utóbbit úgy lehet érzékeltetni, hogy egy panellakás esetében – mint egy házgyári technológia – nem nagyon beszélhetünk felesleges, kihasználatlan területről. Egy 90-100 négyzetméteres klasszikus budapesti bérház funkcionalitásban egy 60-70 négyzetméteres panellel megegyező lehet” – mutatott rá a szakértő.

Fontos szempont a rezsi

Balogh László rávilágított, hogy korábban sokan nem szimpatizáltak a házgyári technológiával és idegenkedtek a panelházaktól a rendkívül kedvezőtlen fogyasztásuk miatt. A rendszerváltás óta több hullámban megvalósuló panelprogram keretében ezt a hátrányt igyekeztek eltüntetni azáltal, hogy a tömböket korszerű szigeteléssel, valamint nyílászárókkal látták el. Vannak olyan települések, ahol az összes panellakás átesett az említett ráncfelvarráson. A korszerűsítés pedig sokat dobhat az ilyen tömbökben lévő ingatlanok árain. A panelprogramos házak a hagyományos téglaépítésű társasházak áraival azonosak.

Eladó-panel-lakás-Siófok-Liszt-Ferenc-sétány-32728265.png
Fotó: ingatlan.com

Az Otthon Centrum szakértői szerint nem feltétlenül jelent előnyt egy panelprogramos ingatlan. Egy magas presztízsű lakótelepen található igényesen felújított lakás legalább annyira kelendő, mint egy panelprogramos.

Hőszigetelés szempontjából a panelházak (a felújítottak kivételével) korszerűtlenek, pazarlók. A távhőnek elsősorban az energiaárak vonatkozásában most van előnye, de ez megváltozhat. Ezen fűtési mód megítélése változott, vannak új építésű lakások is, amelyeket távhőre kapcsolnak. Környezeti kibocsátás szempontjából – a fűtőmű korszerű üzeme, illetve a vezetékhálózat jó szigetelése függvényében – fenntartható megoldásnak számít – osztotta meg a OC.

Balogh László rámutatott: a lakosság megtapasztalhatta, hogy akár néhány hónapon belül nagy fordulat állhat be megélhetési költségekben.

A további energiaár-emelkedéstől, valamint a megélhetési költségek elszállásától való félelem pedig tovább növelheti az energiahatékony panellakások iránti keresletet.

Szintén fontos szempont, hogy a távhőt nem érintette a rezsicsökkentés részleges kivezetése – márpedig a panellakások távfűtéssel üzemelnek. Ez a tényező azonban nem okozott további robbanásszerű érdeklődést a panelek iránt – tette hozzá.

Bővülő kínálat

Az ingatlan.com adatai szerint a házgyári lakások kínálata jelentősen bővült az elmúlt négy hónapban. Budapesten januárban több mint 27 ezer eladó panellakás volt eladósorban, ami majdnem 7 százalékos bővülésnek felel meg tavaly szeptemberhez képest.

A PANELEK ÁTLAGOS NÉGYZETMÉTERÁRA 1,1 SZÁZALÉKKAL 782 EZER FORINTRA CSÖKKENT, AMI TÖBB MINT 20 SZÁZALÉKKAL KEVESEBB, MINT A BUDAPESTI TÉGLALAKÁSOK 1,02 MILLIÓ FORINTOS ÁTLAGOS NÉGYZETMÉTERÁRA. 

Balogh László szerint az ár mérséklődésének köszönhetően a panel továbbra is az egyik legkeresettebb ingatlantípus lesz a lakáspiacon. 

Szintén nőtt az eladó panelek száma a vármegyeszékhelyeken: négy hónap alatt 15 százalékkal bővült a kínálat, így januárban majdnem 14 ezer lakásból válogathattak a vevőjelöltek. Az átlagos négyzetméterár 550 ezer forintot tett ki, ami lényegében megegyezik a szeptemberi értékkel. A vármegyeszékhelyek közül Győrben és Veszprémben egyaránt 3 százalékkal 616 ezer, illetve 655 ezer forintra, Székesfehérváron pedig 2 százalékkal 646 ezer forintra mérséklődött az átlagos négyzetméterár.

(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)