Horrorisztikus áremelkedésben lesz részünk, ha véget ér az élelmiszerárstop
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
A KSH nemrég számolt be arról, mekkora volt az élelmiszer-infláció Magyarországon. A számokban jó néhány termék drágulása most még nem érződik az árstop miatt.
Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese azt mondta az ATV Híradónak, ha megszűnik az árstop, akkor a vásárlók a legtöbb termék esetében hirtelen áremelkedést észlelnek majd, egyedül a tejnél lehet ez másképp. A szakértő azt is hozzáfűzte, hogy az árstop valójában senkinek sem szolgálja az érdekét.
Most már be kéne fejezni, ez senkinek nem jó. Nem jó a gazdaságnak, mert egy teljes piaci zavart okoz ma már, nem jó a fogyasztónak, mert félrevezeti, és ráadásul tartok tőle, hogy többszörösen fizeti meg az árstop árát. És végképp nem jó a termelőknek, mert ebből most már piaci zavarok vannak
– mondta Máhr András az ATV Híradónak.
Hasonló véleményen volt a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Neubauer Katalin is, aki hangsúlyozta, nagyon fontos lenne, hogy visszatérjen a normál piaci működés, mert az minden fogyasztó számára jobb helyzetet eredményez.
„Látszik, hogy az Európai Unió átlagaiban az országokban olyan húsz százalék körüli áremelkedés volt, míg Magyarországon ez majdnem elérte a 40 százalékot. Mi azt gondoljuk, hogy nem volt jó hatással a hatósági ár ennyire hosszú kitartása az élelmiszer-inflációra” – mondta. Utalt arra is, hogy a kereskedőknek nagy veszteséget okoz az, hogy több száz forint a veszteségük egy-egy árstopos terméken, és ezt azzal kompenzálják, hogy az árstoppolt termékeket helyettesítő árukat adják drágábban:
a csirkecomb például 55, a karaj pedig 45 százalékkal drágult.
Kulich Éva, az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács sajtóreferense mindeközben arról beszélt az ATV Híradónak, hogy a hazai burgonyatermelőknek is nagy veszteségeik vannak. Mint mondta, a hazai termesztésű (körülbelül 144 ezer tonna) burgonya mostanra elfogyott, így külföldről kell ellátni a magyar piacot.
„Most már import burgonyával dolgozunk, és az import burgonyát a kereskedelem ugye normál esetben, ha drágábban érkezik valami és magasabb a beszerzési ára, azt normál esetben ugye ki lehet igazítani ennek a kereskedelmi árát, na most ebben az esetben ez nem tud megtörténni” – fejtette ki. Az ATV szerint a szakértők úgy vélték, az árstop a kereskedőknek biztos nem kedvezett, a vevők azonban csak az intézkedés eltörlése után szembesülnek a feketelevessel, a valós árakkal.
(Borítókép: Az élelmiszerárstopról tájékoztató tábla egy budapesti üzlet bejáratánál 2022. február 1-jén. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)