- Gazdaság
- ingatlanpiac
- lakáspiac
- lakásvásárlás
- ingatlanvásárlás
- ingatlaneladás
- kereslet
- kínálat
- ingatlan.com
Kényszerhelyzetbe kerülhetnek az ingatlaneladók
További Gazdaság cikkek
- Szakértők figyelmeztetnek: olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
- Ezek a számok értek több mint kétmilliárd forintot
- Csőtörés a diplomáciában: két szomszédunk egymásnak feszül
- Több mint négymilliárd forint bírságot szabott ki idén a Gazdasági Versenyhivatal
- Vasárnap és januárban is kisebb leállások jönnek az OTP Banknál, figyelmeztették az ügyfeleket
A várakozásoknak megfelelő produkciót nyújtott a lakáspiac februárban, a kereslet továbbra is sokkal visszafogottabb, mint egy évvel korábban, a kínálat viszont jóval bővebb – állapítja meg az ingatlan.com értékelése.
Jókorát hízott az eladó lakások állománya
„A magas hitelkamatok miatt sokan még mindig óvatosak a lakáspiacon, azaz tartózkodnak a vásárlástól. Ezt jelzi, hogy az eladó használt lakóingatlanok iránti érdeklődés éves szinten 48 százalékkal esett vissza idén februárban. Miközben egyre több lakás és ház található a piacon, azaz a kínálat egyre szélesebb.”
Az eladásra váró lakóingatlan-hirdetések száma 32 százalékkal 130 ezer fölé nőtt
– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője utalva az egymással teljesen ellentétes lakáspiaci folyamatokra. Hozzátette: februárban közel 30 ezer eladó lakás- és házhirdetést adtak fel a tulajdonosok és ingatlanközvetítők.
Kényszerhelyzetbe kerülhetnek az eladók
Ahogy a korábbi hónapokban, így februárban is lényeges eltérések voltak az országon belül a különböző vármegyékben.
A keresletnél 25–53 százalékos a csökkenés, míg a kínálatot tekintve 19–67 százalékos a növekedés, vagyis utóbbinál jóval nagyobb a szórás a vármegyék között.
„Ez látszik a keresleti, kínálati olló alakulásából is. Csongrád-Csanádban, Fejérben és Győr-Moson-Sopronban volt a legnagyobb differencia: a szóban forgó vármegyékben az érdeklődés 42–52 százalékos hanyatlásával párhuzamosan
54–67 százalékkal szélesebb lett a kínálat,
vagyis a két oldal között több mint 100 százalékpontot meghaladó különbség látható. Míg Budapesten a majdnem 50 százalékos keresletcsökkenést közel 20 százalékos kínálatbővülés kísérte.”
Balogh László szerint a vevők már eddig is jó alkupozícióban voltak a csökkenő kereslet és bővülő kínálat miatt, de ez a felállás idén tartósan fennmaradhat. Emiatt az eladók lépéskényszerbe kerülnek, ha szeretnének túladni az ingatlanukon. Ennek eredményeként pedig új egyensúly alakulhat ki a lakásárak szintjében is.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)