Megújulóenergia-optimalizálás bitcoinbányászással
Dani és a testvére, Balázs egy olyan egyedi rendszert fejlesztenek, amely segítségével könnyebben és olcsóbban lehet szabályozni az energiahálózat kilengéseit, ami egyrészt egy óriási potenciállal rendelkező iparág, másrészt nagyban segítheti a megújuló energiával működő erőművek elterjedését.
A projekt mára már nemcsak koncepció, de működő üzleti modell. A lényege, hogy az Enerhash olyan adatközpontokat (egyben bitcoinbányászgépeket) telepít erőművek mellé, amelyek könnyen és gyorsan fel tudják használni a feleslegesen megtermelt áramot, de szinte azonnal kikapcsolhatók, ha mégis valahol szükség lenne erre a pluszkapacitásra.
Az Enerhashnek vannak projektjei Nyíregyházától kezdve Svédországon át egészen Új-Zélandig, most pedig épp a nagy amerikai áttörésen dolgoznak.
Az All Time High podcast legújabb részében Sulcz Gábor az Enerhash egyik alapítójával, Jogg Dániellel a következő kérdésekre keresi a választ:
- Hogyan fordulhat elő, hogy fizetnek az erőművek azért, hogy elhasználják az általuk megtermelt áramot?
- Miért az adatközpontok és a bitcoinbányászat a legalkalmasabbak az energiahálózat optimalizálására?
- Hogyan bányásznak bitcoint ezek az egységek, és mit csinálnak még a bitcoinbányászat mellett?
- Hogyan segíthet hasznosítani a találmányuk azt a teljesen feleslegesen elégetett több millió köbméternyi földgázt, ami most a kőolajtermelés mellékterméke?
- A bitcoin vajon tényleg egy fizetési eszköz, vagy inkább a vagyonmegőrzés eszköze?
Az All Time High korábbi epizódjait ide kattintva tekintheti meg.
(Borítókép: Jogg Dániel. Fotó: All Time High)