- Gazdaság
- idősek otthona
- drágulás
- belügyminisztérium
- állami támogatás
- pápa
- energia-veszélyhelyzet
- energiaválság
Hatalmas a drágulás az idősotthonokban: van, ahol majdnem a duplájára emelkedett a térítési díj
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Napi 5 ezer forint helyett mostantól napi 9 ezer forint a térítési díj a pápai idősek otthonában. Egy helyi lakos, akinek a bátyja és az apósa is az idősek otthonában él, elmondta: testvére baleset következtében, míg apósa az időskora miatt került be az intézménybe. Az emelés után azonban nem tudják, hogyan finanszírozzák az ellátásukat.
A bátyámnál ez úgy néz ki, hogy eddig is fizetett 60-70 ezer forintot a nyugdíján felül térítésidíj-kiegészítésre, de most az új helyzetben 160-180 ezer forintot kell havonta fizetni. Eddig a készpénzvagyonából fizette
– fogalmazott az RTL Híradónak a helyi lakos. Szerinte a tartaléka körülbelül még egyévnyi térítési díjra lehet elég, de apósának 120-140 ezer forinttal kell többet fizetnie, amit nem tudják, hogyan gazdálkodnak majd ki.
Áldozó Tamás, Pápa fideszes polgármestere is megszólalt az ügyben. „Az áram díja 407 százalékkal változott, a gázé 260 százalékkal, ezzel párhuzamosan a kollégáinknak a fizetése is nőtt” – fogalmazott. Szerinte a családok nagyobb anyagi szerepvállalására lenne szükség.
Az egész életpályájukkal rászolgáltak arra, hogy az ő tartásra köteles hozzátartozóik, tipikusan a gyermekeik gondoskodjanak róluk. Hiszen az életük során mind készpénzben, mind ingatlanvagyonban előállítottak akkora értéket, aminek az előnyeit ezek a hozzátartozók most élvezik. És az nem feltétlenül korrekt eljárás, ha adott esetben a gondozott után felhalmozott vagyont a hozzátartozók élvezik, viszont minden adódó költséget a közre hárítanak át
– vélekedett a polgármester, szintén az RTL Híradónak nyilatkozva.
A Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete kérte már a Belügyminisztériumot az állami támogatás emelésére, ugyanis más városokban is drágulni fog az ellátás.
Szerintük az állami beavatkozás hiányában a civil fenntartású szolgáltatók jelentős részét akár be is zárhatják.
Ha ez bekövetkezik, akkor pedig az államnak kellene átvállalnia a több ezer embert, aki kikerül a bezárt intézményekből.
A Belügyminisztérium az RTL megkeresésére válaszolva azt írta, az önkormányzati, állami és egyházi intézmények szeptember végéig rögzített áron vásárolhatnak földgázt.