A belváros sem piskóta, de Budán lakást bérelni horror
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
A 2022 negyedik negyedévétől jelentősen lassuló ingatlanpiaci trend hatással van az albérletpiacra – összegezte az Otthon Centrum elemzési vezetője a bérlakáspiac legfrissebb fejleményeit.
„Az idei első negyedévben 216 ezer forint a fővárosi használt téglalakások átlagos havi bérleti díja, ami ugyan magasabb, mint a tavalyi éves átlag, azonban az előző esztendő utolsó negyedévéhez képest már 6 százalékkal alacsonyabb érték” – mondta Soóki-Tóth Gábor.
- A legdrágább városrészek hagyományosan a budai kerületek, itt átlagosan 256 ezer forint a havi bérleti díj. A csökkenés ezekben a kerületekben a legcsekélyebb, mindössze 2 százalék.
- A belvárosban 220 ezer forint a középérték,
- míg a külső pesti kerületekben átlagosan 156 ezer forint a havi bérleti díj, mindkét városrészben már 6 százalékkal olcsóbb a bérleti díj átlaga a tavalyi év negyedik negyedévéhez képest.
A nagy lakások árai estek leginkább
Budapesten a különböző méretű ingatlanok közül elsősorban a nagy lakások árai mérséklődtek. A fővárosban a 212 ezer forintért bérelt, kétszobás lakásokért 7 százalékkal kérnek többet most, mint az előző év negyedik negyedévében.
Az egyszobás lakásokat 144 ezer forintért lehetett bérelni, ami 2 százalékkal alacsonyabb, míg a háromszobás lakások esetében a 263 ezer forintos bérleti díj már 15 százalékkal kedvezőbb, mint a tavalyi év utolsó három hónapjában mért érték. Jellemzően Buda és a belváros drágább, a külső pesti kerületek pedig olcsóbbak.
A legnépszerűbb kerületekben jelenleg ezekkel az árakkal kell számolniuk a bérlőknek:
- az V. kerület a legdrágább 327 ezer forinttal,
- a XI. kerületben átlagosan 232 ezer forintért béreltek lakást,
- a XIII. kerületben 205,
- a VIII. kerületben 180,
- a XIV. kerületben 175 ezer forint az átlagos havi díj.
Mi a helyzet vidéken?
Vidéken főként a régióközpontokban csökkent a bérleti díj, a 181 ezer forintos átlagos havi díj 3 százalékkal alacsonyabb a tavalyi év utolsó három hónapjában mért 187 ezer forintnál.
Egyelőre a kisebb megyei jogú városokban az átlag 160 ezer forintos bérleti díj nem mutat csökkenést, de ez a kisebb elemszámmal és a nagyobb heterogenitással magyarázható. „A következő hónapokban itt is stagnálásra, kismértékű árcsökkenésre számítunk” – jelezte a várható piaci folyamatokat Soóki-Tóth Gábor.
A vidéki városok közül Székesfehérvár a legdrágább, átlagosan 210 ezer forinttal, míg Győrben 150 ezer forint a havi bérleti díj átlagértéke. Ezzel szemben Tatabányán átlag 145 ezer, míg Debrecenben 142 500 forintért lehetett használt téglalakást bérelni az idei év első három hónapjában – mondta Molnár Szabolcs, az Open House alapítója.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)