Megdőlt egy inflációs rekord az euróövezetben, jöhet a válaszlépés
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
A hírügynökség azt írta, hogy a maginfláció – amely nem foglalja magába az erősen ingadozó árú termékeket, például az élelmiszert vagy az üzemanyagot – 5,7 százalékos szinten ért el új rekordot az Eurostat februári adatai szerint.
A kedvezőtlen adat azért meglepő, mert mindeközben a fogyasztói árindex teljesen ellenkező irányba mozdult el, és óriási mértékben visszaesett: 8,5 százalékról 6,9 százalékra csökkent az előző hónaphoz képest. Vagyis a két mutató teljesen elszakadt egymástól, amit a legjobban az alábbi, a Bloomberg által készített grafikon szemléltet:
🇪🇺 #ECB’s Lagarde Says Core Inflation Still ‘Significantly’ Too High - Bloomberghttps://t.co/iHsZGWuXqQ pic.twitter.com/yjjurY0jBO
— Christophe Barraud🛢🐳 (@C_Barraud) March 31, 2023
Az Európai Központi Bank az előző hónapban 3 százalékra emelte a kamatot. A Bloomberg szerint a mostani adatok fényében a következő kamatdöntő ülésen
várhatóan újabb kamatemelésről dönthet majd a bank.
Maeva Cousin, a Bloomberg Economics szakértője azt mondta, hogy az új adatok még inkább ráerősíthetnek arra az érvelésre, miszerint újabb emelésre lesz szükség – miközben az utóbbi időben már az ECB óvatosabb hangjai is arról beszéltek, hogy szükség lehet a további kamatemelésre.
Már nyilatkozott az ECB vezetője is
Szintén a Bloomberg számolt be arról, hogy péntek délután megszólalt Christine Lagarde, az ECB vezetője, és azt mondta: „még mindig túl magas a maginfláció” – amivel szintén arra utalt, hogy újabb kamatemelés jöhet.
Jó hírt jelenthet ugyanakkor, hogy a Credit Suisse által okozott európai bankválság megoldódni látszik (egyes szakértők nemrég még arról beszéltek, hogy további nehézségekre lehet számítani).
Az is pozitív hír, hogy a foglalkoztatottsági adatok továbbra is kedvezők az euróövezetben: a februári adatok szerint a munkanélküliség 6,6 százalékon állt.