Olyan rosszul állunk, hogy jó hírek érkeztek az inflációról
További Gazdaság cikkek
- A pénzpiacok „Vajákos Birije” ismét belengette: jön a hatalmas összeomlás
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
- Másképp nyugdíjasok a baby boomerek: nyugodt évek helyett isznak, drogoznak, buliznak, szexelnek
- Felfoghatatlan összeget pumpál a Microsoft a mesterséges intelligenciába
Múlt hónapban már kismértékben csökkent a pénzromlás, átlagban 25,2 százalékra, azonban az élelmiszereknél még mindig 40 százalék feletti az infláció. A kenyér ára például a duplájára nőtt egy év alatt.
Az ATV Híradónak ezzel kapcsolatban nyilatkozott Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke.
Valószínűleg az élelmiszerár-növekedés elérte a csúcsot
– mondta a közgazdász.
Ezt követően kiemelte, hogy kicsit fellélegezhetünk, mert már nem kell akkora árnövekedésre számítani, mint korábban. Ennek okát abban látja, hogy „a nemzetközi olajárak esnek, és a dollár sem olyan erős, mint amilyen volt, ezek pedig megfékezhetik a hazai árakat is”.
Az MNB volt elnöke kiemelte: az élelmiszerek mellett a szolgáltatások is drágultak, így kevesebb pénze lesz az embereknek a vásárlásra. Tehát azért is csökken az inflációs ütem, mert az emberek már nem bírják anyagilag az árak növekedését.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója szerint az élelmiszeripar rendkívüli költségnövekedést volt kénytelen elszenvedni, ez látszik az árakon is.
Részben a forgóeszköz-finanszírozás drágult rendkívüli mértékben, hiszen felemelkedtek a kamatok a korábbi 4-5 százalékos szintről 15 százalékra, másrészt az energiaköltségek emelkedése különösen sújtotta ezt az ágazatot
– fogalmazott Molnár László az ATV Híradó stábjának.
Az aszály pedig csak fokozta ezt, ugyanis kevesebb volt az alapanyagokból, így azok megdrágultak, ami magával hozta a késztermékek drágulását is. Ráadásul erre a minimálbérek növekedése is rátett egy lapáttal szerinte.
Mi lesz az ársapkákkal?
Legutóbbi rádióinterjújában a miniszterelnök is beszélt az árstopok kivezetéséről. Orbán Viktor elmondta: még nem vezetheti ki a kormány az ársapkákat.
Az infláció még túlságosan magas, ennek a letörésén dolgozunk, beadtuk az inflációvakcinát. Legyen verseny, menjenek lefelé az árak
– vélekedett. Azt is elmondta: az infláció csökkenése áprilisban már érezhető lesz, május-júniusban határozott visszaesés várható.