Tovább vedlik a nagy múltú magyar cég
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Január óta tart a Tungsram felszámolása, miután tavaly novemberben véglegessé vált, hogy a nagy múltú magyar vállalat hitelezőkkel folytatott csődeljárási tárgyalása sikertelen volt. Ebben döntő szerepet játszott, hogy az állami tulajdonú Eximbank – mint legnagyobb hitelező – nem fogadta el a cég adósságrendezési ajánlatát – írja az mfor.hu.
A portál beszámolója szerint a vállalat felszámolása újabb mérföldkőhöz ért. A Cégközlönyből kiderül, hogy
a felszámoló árverést írt ki a Tungsram egyik leányvállalatában lévő üzletrészre.
A felszámolás alatt álló Tungsram Operations Kft. 33 százalékos részesedéssel bírt az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft.-ben, május 19-től erre lehet licitálni. A becsült értéke mindössze 10 millió forint, amire a másik két tulajdonosnak – a Signify Hungary Kft.-nek, valamint a Ledvance Kft-nek – elővásárlási joga van.
Az Electro-Coord egy lámpahulladékok begyűjtésével foglalkozó cég: a hulladékot leadják, a feldolgozás után pedig újra lámpákat, illetve lámpaalkatrészeket gyártanak belőle. 2021-es beszámolójuk szerint 575 millió forint bevételt és 2 millió forint nyereséget könyvelhettek el.
Több ezer munkavállaló lett állásnélküli
Az Átlátszó írt arról, hogy több száz millió forint adósságot fizettek ki annak érdekében, hogy eladhatóvá váljon két budapesti Tungsram-ingatlan. A vevő pedig egy kormányközeli cég, ami a gyár egykori hatalmas váci ingatlanát négyezer forintos négyzetméteráron szerezte meg – számolt be a honlap.
Az azonban továbbra is kérdés, mi lesz a becsődölt vállalat több ezer munkavállalójának sorsa.
Az ügy a parlamentben is gyakori téma. Az ellenzék arról beszélt, hogy az elbocsátott dolgozók döntő többsége nem talált új állást magának, és ezt a kormány tétlenül nézi, míg a kabinet annyival rázta le magáról az interpellációt, hogy ők mindent megtesznek a teljes foglalkoztatottság megőrzése érdekében.